ההחלטה של רשת מקדולנד'ס לפתוח בהודו את המסעדה הצמחונית הראשונה שלה עשויה להוות מנוף לתת-רשת של מסעדות צמחוניות במקומות שונים בעולם.

המסעדה הראשונה תוקם במקום המקודש ביותר לדת הסיקית (ספטמבר 2012)

רשת המזון המהיר מקדונלד'ס פותחת, שומו שמיים, את המסעדה הצמחונית הראשונה שלה, כמובן בהודו ששם המילה המבורגר היא סוג של חילול השם.  המסעדה תוקם ב Amritsar שבו נמצא המקדש המוזהב, והיא המקום הקדוש ביותר לדת של המיעוט הסיקי, ומהווה עקב יעד לעלייה ברגל של סיקים רבים. באזור המקדש מותר לאכול רק מזון צמחוני, ומעתה ישתלב בתחום זה גם מקדונלד'ס. למקדונלד'ס רק 272 מסעדות בהודו, (בישראל למעלה מ 170), ומבחינה זו ברור למנהלי הרשת כי יש פה החמצה של קהלי יעד המונים מאות מיליוני לקוחות בכוח. התפריט למסעדה הראשונה, כולל קציצה הכולל גזר, אפונה ותפוח אדמה ועונה לשם מקווג'י, פירה חריף ומתובל מטוגן בשמן עמוק (McAloo Tikki) וגבינה הודית מטוגנת וחריפה (McSpicy Paneer) . שוק המזון המהיר בהודו מגלגל בשנה כ 12 מיליארד דולר, אך הוא נשלט בעיקר על ידי רשתות מקומיות קטנות, ומסעדות יחידות. רשתות מזון מהיר גדולות מהוות רק 5% מפעילות זו. יחד עם זאת, תחזית של חברת Euromonitor קובע כי בתוך ארבע שנים יוכפל נתח השוק של רשתות גדולות.
פרשנות העורך: עצם העובדה שמקדולנד'ס נכנסה לתחום של מסעדות צמחוניות, עשוי להוות מנוף צמיחה חדש, לא רק בהודו, אלא במקומות אחרים בעולם, עבור צרכנים המעדיפים ארוחות צמחוניות. גישה זו של מקדונלד'ס היא חדשה יחסית, שכן עד לפני מספר שנים, בכל מסעדות המקדונל'ס בכל העולם, היה התפריט כולל מרכיביו ואופן הכנתו זהה בכל מקום. מי שיצר את השינוי הוא מקדולנד'ס ישראל, ששכנע את ראשי הרשת האמריקניים לאמץ את קונספט הגלוקליזציה שמשמעותו התאמת מערכות גלובאליות למנטאליות מקומית.


powered by: mipotech