מכוניות חכמות המתקשרות אוטומאטית בינן לבין עצמן ימנעו תאונות

ההשקה באירופה בעוד ששה חודשים, ובארה"ב יושק פיילוט עם 3,000 כלי רכב (אוגוסט 2012)

האיחוד האירופאי קיבל החלטה לשריין חלק מגלי הרדיו עבור מכוניות חכמות המתקשרות בינן לבין עצמן וקשורות למערכות תקשורת ציבוריות כדי למנוע תאונות וגם פקקים. הקונספט של מכוניות חכמות מבוסס בין השאר על תקשורת אלחוטית, היודעת להזהיר נהגים מפני כבישים חלקלקים ומפגעים אחרים, כולל מצבים של 'כמעט ונפגע'. נתונים מראים כי בשנה נהרגים שם מתאונות דרכים 42,000 בני אדם, ונפצעים כ 1.6 מיליון אנשים. 

מעריכים כי הקצאת תדר רחב שישמש לתקשורת אמינה בין מכוניות ובין גורמים ציבוריים האחראים על תשתיות כבישים תצמצם משמעותית את מספר הנפגעים. התדר שיהיה בטווח של 30 מגה הרץ בתדר של 5.9 ג'יגה הרץ יופעל בתוך ששה חודשים בכל רחבי אירופה וישפר את בטיחות הנסיעה בכבישים. הקונספט של התדר החדש, דומה במידה מסויימת ל WAZE שניתן להגדירו כמערכת חברתית, אך בתדר החדש באירופה ישולבו גם גורמים הקשורים לתפקוד הכבישים, כולל גם גורמי אכיפה, שידווחו בזמן אמיתי על מפגעים שונים על תאונות, תיקוני כביש, ושינויים בתנועה. הנהגים יקבלו דיווחים רלבנטיים למיקום שלהם. 

בארה"ב התקבלה החלטה על ידי המכון למחקר תחבורה באוניברסיטה של מישיגן, לבצע פיילוט של תקשורת אוטומאטית בין מכוניות חכמות והרשויות, שבו ייקחו חלק 3,000 כלי רכב. הקונספט מבוסס על מתקנים אלחוטיים המשדרים אותות רצופים בכל זמן שמנוע המכונית פועל, ומזהירים נהגים מפני סכנות שונות, כמו נהגים העוברים באור אדום, עצירה פתאומית, או פקקים. האזהרות יופיעו על גבי צג שיוצב על גבי לוח השעונים, כאשר במסגרת הפיילוט, הותאם מיקומו של הצג במכוניות נוסעים, משאיות ואוטובוסים. יצרני מכוניות, כמו הונדה, פורד, ניסן ואחרות העמידו מכוניות לרשות הפיילוט. החוקרים במכון המחקר מאמינים כי בגישה זו  ניתן להפחית 80% מהתאונות המתרחשות בכבישים.

פרשנות העורך: כבר היום יש שיפורים בתנועה כתוצאה מתקשורת וולונטרית בין נהגים, אך הגישות האירופאיןת והאמריקניות משדרגות את איכות הדיווח, ויאפשרו לנהגים לקבל החלטות על שינויי נתיב, עצירה, או האטת המהירות בעוד מועד. האם נראה זאת בקרוב בישראל? נראה כי נדרשת רק יוזמה, מאחר שעלותו של הפיילוט האמריקני הוא 25 מיליון דולר בלבד.
powered by: mipotech