היקף האנרגיה הסולארית בישראל שטופת השמש נמוך משמעותית מזה של מדינות באירופה שהשמש אינה כה נדיבה שם

הירידה במחיר החשמל הסולארי הפכה אותו למתחרה ישיר של מערכות החשמל הקונבנציואליות. (אוגוסט 2012)

בשנת 2011 הגיעה היקף האנרגיה הסולארית בגרמניה ל 7.4 ג'יגה בייט, באיטליה ל 2.3 ג'יגה בייט, ובספרד 3.7 ג'יגה בייט, כאשר המדובר במדינות שהשמש מעניקה להן את קרניה בקמצנות יתרה. ההיקף הכולל של אנרגיה סולארית ברמה הגלובאלית הוא כ 40 ג'יגה בייט, שהוא כפול מההיקף שהיה בשנת 2008.

בישראל שטופת השמש, נכון לתחילת שנת 2011 הוקמו מתקנים סולאריים בהיקף אנרגיה של כ 100 מגה וואט (מגה ! לא ג'יגה). בערבה באזור קטורה קיים שדה פוטו וולטאי אחד, "קטורה סאן" המורכב מ 18,500 פאנלים סולאריים על שטח של כ 80 דונם, עם הספק שנתי ממוצע של כ 1 מגה וואט, והמשמעות היא כי שדה זה יפיק במשך שנה כתשעה מליון קילוואט שעה של חשמל.

השילוב של ירידה במחירי ההתקנה, יעילות גבוהה יותר של קליטת קרני השמש, וסובסידיות ממשליות הציבו מחיר הוואט-שעה באירופה וארה"ב על 2.30 דולר, לעומת 3.51 דולר בשנת 2011. מחירים אלה מאיצים את חדירת האנרגיה הסולארית למיינסטרים של האנרגיה הצרכנית, וזאת על פי דו"ח של התאחדות הענף הסולארי באירופה שקבע לאחרונה כי האנרגיה הסולארית הפכה למתחרה ישירה של מערכות החשמל הקונבנציונאליות בעולם.

פרשנות העורך: נראה כי החדירה הזוחלת של אנרגיה סולארית בישראל, קשורה יותר ללחצים של גורמים אינטרסנטיים, ולא לתועלתם של הצרכנים והמדינה. לא יכול להיות הסבר אחר למה שניתן להגדיר כמחדל של ממש.

 
powered by: mipotech