דעה: ניתן לשפר את מצבם של ערוצי הטלביזיה ע"י התרת תוכן שיווקי ושידור פרסומות בערוצי הכבלים.

כאשר באחד הערוצים המסחריים מוצג סרט מיובא ומופיע בו תוכן שיווקי כמו רשת מזון מהיר ידועה הפועלת גם בארץ, הרגולטורים אינם יכולים להתערב (יולי 2012)

רגולציה השייכת לעולם שכבר לא קיים, דמי מנוי של הוט ויס שהם מהגבוהים ביותר בעולם, והתעלמות כמעט מוחלטת מהשינויים הדרמטיים המהירים המתחוללים לנגד עינינו במדיה האינטרנטית לסוגיה, הם שהביאו למצב שבו שני ערוצים מסחריים מדשדשים, ומשרדי פרסום מחפשים מודלים עסקיים חדשים.

מזה שנים מציג מסך הטלביזיה מספר גישות רגולציה, הנראות יותר כמו גחמות של 'חכמי חלם' מאשר נכונות להבין מה רוצה הצרכן, ולהיווכח שבמנת המשכל שלו יש יותר משתי ספרות.

הדוגמא הבולטת היא האיסור הגורף בתוכן שיווקי הן בערוצים המסחריים והן בערוצי הכבלים והלוויין. אך כאשר באחד הערוצים המסחריים מוצג סרט מיובא ומופיע בו תוכן שיווקי כמו רשת מזון מהיר ידועה הפועלת גם בארץ, הרגולטורים אינם יכולים להתערב, ונפשו הרכה של הצרכן 'נפגעת'... ניצן חן, מי שהיה הרגולטור של הכבלים והלוויין ננזף לאחרונה על ידי מבקר המדינה, על שלא הקפיד למלא אחר הכללים המחמירים של התוכן השיווקי. חן אמר בתגובה כי יש לעשות שינוי ביחסה של הרגולציה לתוכן השיווקי - ולהתיר אותה. ובאמת, מה רע בתוכן שיווקי, המוגדר כמותג מסחרי שהופך להיות חלק מהתוכן של סרט, פרק בסדרה, ואפילו תכנית דוקו.

כללי הרשות השנייה קובעים כיום כי אזכור שמו של גורם מסחרי או קידום מוצריו ושירותיו בתוכנית טלוויזיה תמורת כסף ייחשבו לתשדיר פרסומי אסור. חוק הגנת הצרכן קובע כי הצגת תוכן בתשלום במסגרת כתבה, תוכנית או סרט מהווה לכאורה פרסומת. מנגד, פרסום תוכן שיווקי מותר במקרה של חסות או חלוקת פרסים.

מה זה הקשקוש הזה? בתקופה שבה הפרסום 'הלגיטימי' בטלביזיה מאבד גובה בשל חדירה משמעותית של ממירים מסוג 'יס מקס' המאפשרים להקליט כל תכנית שהיא, ולדלג על הפרסומות, ובתקופה שבה האינטרנט נוגס במספר הצופים בטלביזיה, מדוע שלא יאפשרו לשלב הצגת מותג מסחרי, על יתרונותיו, כחלק בלתי נפרד מעלילה של סרט או פרק בסדרה.

האיסור הוא אנכרוניסטי, ומייצג תקופה שהסתיימה לפני כשני עשורים כאשר בטלביזיה הישראלית כיכב ערוץ אחד בלבד שלא שידר פרסומות. כל בר דעת יודע כי ציבור הצרכנים של ימינו אינו מטומטם ויודע להבחין היטב בין פרסומת לבין תוכן.

התרת שילוב תוכן שיווקי, תשפר את ההכנסות של הערוצים, וגם של משרדי הפרסום, ותאפשר הפקת תכנים איכותיים ויקרים יותר.

אך זה אינו הכל. כידוע הרגולטור גם אינו מאפשר פרסום בערוצי הכבלים, בעיקר בשל עיוות בסיסי של העבר, כאשר הוחלט כי הערוצים המסחריים ששילמו דמי זיכיון גבוהים יקבלו את הכנסותיהם מפרסומות, ואילו ערוצי הכבלים, יקבלו את הכנסותיהם מדמי המנוי הגבוהים שמשלמים הצרכנים, ולא יוכלו לשדר פרסומות. כידוע דמי מנוי אלה הם מהגבוהים בעולם, שבו, בערוצי כבלים כן משדרים פרסומות.

אך עתה, כאשר אנו נמצאים ערב סיום הזכיונות של הערוצים המסחריים ומעבר לדמי רשיון, נוצרה הזדמנות של פז להתיר פרסומות בערוצי הכבלים. פרסומות אלה יוכלו לשרת עסקים קטנים ובינוניים שנכון להיום, ידם אינם משגת לשלם את המחירים הגבוהים של משבצות זמן הפרסום בערוצים המסחריים.

כך, במידה שניתן יהיה לשלב תוכן שיווקי בתכנים טלביזיוניים (במגבלות של חוק,מוסר ואתיקה) ולהתיר פרסומות בערוצי הכבלים, תגדל עוגת הפרסום ן בטלביזיה וכמובן במשרדי הפרסום וההפקות.

 

 

 

 

 powered by: mipotech