מהפיכת מידע: האיחוד האירופאי יאפשר גישה חינמית למחקרים שמומנו על ידו. ז'ורנאלים מדעיים המוכרים מידע ב 8 מיליארד דולר בשנה יחפשו מודל עסקי חדש

המידע ישמש חוקרים אקדמיים, תאגידים, משרדי פרסום, יח"צ וייעוץ שיווקי (יולי 2012)

האיחוד האירופאי הודיע כי הוא החליט להעניק גישה חופשית וחינמית למידע המבוסס על מחקרים מדעיים שמומנו על ידי האיחוד. תקציבי המחקר המדעי של האיחוד האירופאי הם בין הגדולים בעולם. הודעה זו היא סוג של מהפך, מאחר שמו"לים של ז'ורנאלים אקדמיים מוערכים המוכרים מידי שנה מידע בהיקף כספי של כ 8 מיליארד דולר, עלולים לעמוד בפני שוקת שבורה, וייאלצו לשנות את המודל העסקי המסורתי. האיחוד האירופאי קיבל החלטה זו כצעד נועז שמטרתו לקדם את החדשנות המדעית בעולם, אך גם בשל העובדה כי הז'ורנאלים המדעיים גובים כסף רב עבור מידע שמומן על ידי משלם המסים האירופאי. מן הידועות כי ספריות באוניברסיטאות ומכללות משלמות סכומים גדולים כדי להעמיד את המידע לרשות החוקרים האקדמיים שלהן.

פרשנות העורך: עדיין לא ברור אם המידע יועמד לכל דיכפין, או רק למשלמי מסים במדינות האיחוד האירופאי. מכל מקום החלטה זו תסייע גם לחברות ותאגידים, הזקוקות למידע טכנולוגי ושיווקי כדי לקדם את עסקיהם ולחסוך לעצמם את התסכול כשהם משקיעים כספים בקטעי מחקר הנושאים כותרות מעורפלות. חברות מחקר נוהגות להציע נוסף למחקרים מלאים שמחירם אלפי דולרים, גם קטעי מחקר במחירים של עשרות ומאות דולרים, אך הכותרות המעורפלות של קטעי מחקר אלה הם מטעות לעתים, וקשה לדעת אם אכן הם כוללים את המידע המבוקש, מה שמחייב הוצאה כספית נוספת. זו, אכן מהפיכה לכל דבר, הן לחוקרים באקדמיה, הן לתאגידים וחברות, והן למשרדים לייעוץ שיווקי ומשרדי פרסום ויח"צ.

 

 

 powered by: mipotech