בית ספר למובטלים מבוגרים – קונספט חדש שמסעיר את אמריקה

פלטפורמה לתעסוקה המחזקת בראש ובראשונה את הביטחון העצמי של המובטלים (יוני 2012)

ג'ו קרבון, הוא מנכ"ל של 'משהו' שנקרא Workplace. שבפועל זהו משרד לענייני תעסוקת מובטלים בדרום מערב מדינת קונטיקט שבארה"ב, 'משהו' שהוא לכאורה משרד איזוטרי באוקיינוס של אין סוף משרדים כאלה בכל רחבי ארה"ב. אך ג'ו קרבון, בשל היוזמה הלא שגרתית שלו, הפך בתקופה האחרונה ליקיר הממשל האמריקני, כשהוא מוזמן להציג את התכנית החדשנית והייחודית שפיתח, בפני וועדות בסנט האמריקני, ואשר חברי קונגרס, מגיעים למשרדו כדי לברך אותו על הצלחותיו ולברר כיצד הם יכולים לסייע לו בעבודתו הייחודית.

קרבון הפך את המשרד האזורי לענייני תעסוקה, לבית ספר למובטלים, כשהתנאי העיקרי להתקבל אליו הוא שעל המובטל להיות מבוגר שאינו מועסק לפחות 99 שבועות, זאת מאחר שכל שבוע נוסף של אבטלה מקטין את סיכוייו להתקבל לעבודה כלשהי. "אין מה להשוות בין מובטלים שאינם מועסקים ששה חודשים, לבין מובטלים שמחפשים עבודה למעלה מ 99 שבועות, שהוא משך הזמן שמובטל זכאי לדמי אבטלה שבועיים." אומר קרבון בראיון לתכנית הטלביזיה היוקרתית 60 Ninutes של רשת CBS. (בישראל, דמי האבטלה משולמים לתקופה של מ 7-25 שבועות תלוי בגיל ובמצב משפחתי. ) ואכן, מודעות הדרושים המתפרסמות בכלי התקשורת השונים כוללות כבר את משפט המחץ הקשה מנשוא "לא יתקבלו מועמדים שאינם מועסקים עתה". הוא מוסיף ואומר כי השינוי הגדול הוא בעיקר בראש, שכן שנתיים של אבטלה שוחקים עד דק את הביטחון העצמי, מרחיקים את המובטל מהתחום המקצועי שבו עסק קודם לכן, והופכים את הידע שרכש ואת השכלתו לחסרי ערך על פי תפיסתו. נוסף לכך, ככל שמתמשך זמן האבטלה חש המובטל כי הוא כישלון מהלך, למרות שמתוך 4 מיליון המובטלים יש מאות אלפים סיימו את תקופת הזכאות לדמי אבטלה. על פי מחקרים מתברר כי התחושה הרווחת אצל מובטל שנמצא במצב זה מעל שנתיים, היא כי הוא היחידי שנותר ללא תעסוקה וכי כל שאר המובטלים כבר מזמן מצאו את מקומם בשוק העבודה. קרבון יודע לספר כי בסיס הנתונים של משרדו מכיל למעלה מ 12,000 מחפשי תעסוקה, שזה מכבר פרעו את הצ'ק האחרון שקיבלו ויקבלו כדמי אבטלה.

בית הספר למובטלים הוא מה שקרבון מכנה 'פלטפורמה לתעסוקה' שקיבלה את הכינוי P2E (Platform to Employmentׂׂ). הוא הצליח לגייס חצי מיליון דולר מתאגידים שונים מקרנות צדקה, ופתח כיתה ראשונה עבור 28 מובטלים במטרה להחזיר אותם לשוק העבודה במשך חמישה שבועות אינטנסיביים של הכשרה. כל אחד מהלומדים בבית הספר למובטלים, חייב להגיע לכיתה ארבעה ימים בשבוע, כאשר בתחילה הם לומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והדיכאון שבו הם נתונים, לאחר ששלחו את קורות החיים שלהם למאות ואולי אלפי מעסיקים פוטנציאלים. מתברר עוד כי כאשר עולה האפשרות לשכור לעבודה מישהו מהמועמדים בסינון הראשוני, מחלקות משאבי האנוש בתאגידים נוהגים להקליד את שמו של המועמד בגוגל, ובמידה שאין כל אזכור לשמו, הוא נפסל אוטומאטית, כאילו אינו קיים.

נוצרה סטיגמה חד ערכית אצל המעסיקים לפיה אדם שאינו מועסק תקופה ארוכה הוא סוג של לא יוצלח, או פשוט אחד שלא משקיע ולא מתאמץ.

התהליך המובנה שעוברים הלומדים במשך חמשת השבועות, נועד להחזיר להם את האמון ביכולות שלהם, לדעת שהם אינם יוצאי דופן במציאות התעסוקתית בארה"ב, ולהקנות להם כלים שיאפשרו להם להשתלב שוב במעגל העבודה.

אך קרבון ידע, כי הקרב האמיתי לאחר החזרת הביטחון העצמי והאמון ביכולות של התלמידים הוא לאחר סיום הקורס בן חמשת השבועות. ואכן, הרעיון המנצח שלו, היה לאתר עבור הבוגרים מקומות עבודה שיהיו מוכנים להתחייב להעסיק אותם כסטאז'רים במשך שמונה שבועות, ללא כל תשלום, כאשר PE2 מעביר להם משכורת שבועית מהכסף שנתרם על הגורמים השונים.

והתוצאות היו מדהימות, אמנם בקנה מידה קטן, אך כזה שמשך את תשומת לב הציבור, מעסיקים וגורמי שלטון בארה"ב, שהבינו כי נוצרה כאן נוסחה מנצחת.

מתוך 100 מובטלים שהשתתפו בפלטפורמת התעסוקה, 53 מהם מועסקים מזה חמישה חודשים, ומקבלים כבר את שכרם מהמעסיקים החדשים, כאשר חלק גדול מהמועסקים מצאו עבודה בתחומי ההתמחות שלהם. ואכן, מאז ששודרה התכנית 60 Minutes בחודש פברואר השנה, נוצר תהליך מואץ שעיקרו הקמת פלטפורמות כאלה במקומות נוספים בארה"ב. באמצע חודש מאי האחרון, התכנסה וועדת הסנט לעובדים מבוגרים, כאשר גולת הכותרת של הדיון הייתה עדותו של ג'ו קרבון שסיפר על ההצלחה של תכניתו.

לאחר מכן פרסמה הוועדה הודעה בזו הלשון: "אנחנו גאים על כך שג'ו קרבון יכול היה להופיע כאן ולדבר על פלטפורמת התעסוקה בקונטיקט, שהצליחה מעבר לכל הציפיות לסייע לעובדים מבוגרים למצוא מקומות עבודה חדשים". במקביל החלו להופיע כתבות בכלי התקשורת השונים, כאשר באחת התכניות האחרונות של רשת CNN נפתחה הכתבה בשאלה המאתגרת המכוונת לתאגידים: "האם תהיו מוכנים לתרום 6,000 דולר כדי לסבסד עבודה של מובטל?". בכתבה הוצגו הישגיה של תכנית הפלטפורמה, ובעקבותיה נתרמו 580,000 דולר על ידי כתריסר חברות, ועוד כ 200,000 דולר על ידי AARP שהוא איגוד הגמלאים האמריקני.

תהליך הקבלה של מובטלים לפלטפורמה מתחיל בהערכה של הקריירה המקצועית של המועמדים, יכולתם לעמוד במבחנים להערכת הכישורים והמצב הנפשי שבו מצויים. במהלך חמשת השבועות של הלימודים, מוקדשות כמעט כל השעות להעלאת הביטחון העצמי שלהם, נוסף ללימוד כתיבת קורות חיים על פי פורמטים עם היסטוריה של הצלחה, מתבצעות סימולציות לראיונות עבודה, והקניית טכניקות לחיפוש עבודה. הצבת הבוגרים במקומות עבודה לחודשיים של סטאז', מתבצעת ללא ניצול קשרים כלשהם של המדריכים וסגל הפלטפורמה, אלא רק על פי התרשמותם של המעסיקים ונכונותם להעסיק את המועמדים לאחר ראיונות עבודה. הסגל עובר על מודעות דרושים, בודק מי מהלומדים בקורס מתאים לתפקיד המבוקש, ומשיב למפרסמי המודעה בזו הלשון: "אנחנו נמצא עבורך מועמד/ת שמתאים לכישורים שפרסמתם ולצרכים שלכם. אנחנו נסבסד את משכורת המועמד לתקופה של שמונה שבועות."powered by: mipotech