ילדים וצעירים בארה"ב נוטשים את מסך הטלביזיה

ערוצי הטלביזיה עוקבים אחר רב השיח של הילדים במדיה החברתית, מקצרים את האפיזודות ומשנים טקסטים (יוני 2012)

מתברר כי חלק גדול של הילדים וגם צעירים בארה"ב מעדיפים להפעיל קונסולות משחקי ווידיאו כמו Xbox 360, טלפונים חכמים ומחשבים על פני צפייה בטלביזיה. הם מעדיפים את היוטיוב ומשחקים אינטראקטיביים על פני תכניות שעד לפני זמן לא רב, מיקדו את רוב תשומת הלב שלהם.

ערוצי הכבלים כבר החלו להציג אפיזודות קצרות יותר, כדי למשוך את תשומת ליבם של הילדים של היום, שהתמכרו לפעולות רב-משימתיות. זאת כתוצאה מיוזמה של מנהלי השיווק של הכבלים העוקבים עתה בזמן אמיתי אחר השינויים בטעמם של הילדים באמצעות המדיה החברתית. תופעה ההופכת להיות נפוצה יותר ויותר היא שינויים תכופים בטקסטים של תכני טלביזיה במטרה להתאימם לרוח המשתנה של דור שבורח מהטלביזיה.

ניל האו, מנכ"ל חברת הייעוץ LifeCourse אומר כי הסכנה הגדולה לערוצים המסחריים היא שהם הופכים לבלתי רלבנטיים לדור הצעיר. ואכן מגמה זו משפיעה על הרגלי הצפייה בעיקר של ילדים, אך גם של צעירים, שזה לא מכבר היו ילדים. הנתונים מראים כי חלק משמעותי של 98 מיליון בני אדם בגילאי 7-29, נוטש בדרגה כזו או אחרת את הצפייה בטלביזיה.

הערוצים המסחריים, מאמינים כי העברת תכני אינטרנט למסך הטלביזיה, הוא בבחינת הזדמנות ללכוד שוב את תשומת ליבם של הילדים והצעירים. אך מחקר שנערך לאחרונה סותר גישה זו, מאחר שתוצאותיו מראות כי 93 אחוז של צופים בתכנים שהועברו אליהם בשיטת ה STREAM נצפו על גבי מסכים שונים, אך לא על גבי מסך הטלביזיה. כך, ערוץ הילדים הפופולארי ניקלאודיאון ספג ירידה של 25 אחוז ברייטינג שלו, כאשר התכנים כמו 'בוב ספוג' הורדו בעיקר מאתר נטפליקס ישירות אל קונוסולות המשחקים שלהם.

פרשנות העורך: בסופו של יום ניתן יהיה לצפות בכל התכנים על גבי כל המסכים. המסך של הטלפון החכם, הזמין ביותר, המסך של מחשב הטבלט, המסך של המחשב, וגם המסך של הטלביזיה שכוח המשיכה העיקרי שלו יהיה חוויית הצפיה בשל גודלו ויכולתו להציג גם תכנים בשלושה ממדים. השאלה הגדולה, היא מה יהיה גורלם של ערוצי הטלביזיה, שכן ניתן יהיה לצפות בכל התכנים על גבי כל אחד מהמסכים האלה. התשובה לדעתי, היא עד כמה התכנים יקלעו לטעמם המשתנה של קהלי היעד.

 

 

 powered by: mipotech