מחקר: היעדר שקיפות (כמו בישראל) גורם משמעותי בעלייה במספר הזיהומים בבתי חולים

בבריטניה ובארה"ב מתפרסם בכל שנה דירוג של בתי חולים (אפריל 2012)

בשבועות האחרונים התפרסמו בכלי תקשורת שונים בארץ נתונים מדאיגים המצביעים על עלייה בהיקף הזיהומים שלוקים בהם חולים בבתי חולים, שגרמו על פי אותם פרסומים למותם של כ 4,000 חולים אשר ניתן היה להציל כרבע מהם. פרסומים אלה הציגו גם נתון לפיו כ 30,000 מאושפזים נדבקים במהלך שנה בחיידקים חסיני אנטיביוטיקה שגרמו לזיהומים. הממצא המדאיג הוא כי אותם 4,000 איש הגיעו לבית החולים בשל סיבות שונות ונפטרו מזיהום שלא היה לו קשר למחלה שבגללה אושפזו. נתונים אלה לא אושרו על ידי משרד הבריאות, אשר המדיניות שלו היא חוסר שקיפות מוחלט בכל הקשור לנתוני תמותה לפי בתי חולים, איכות הטיפול בכל אחד מבתי החולים, וכן גם נתונים על מספר הלוקים בזיהומים בעת אשפוזם. הסיבה להסתרת הנתונים כפי שצוטטה באחד הפרסומים היא כי "חשיפת הנתונים תגרום לבתי החולים לייפות את ממצאיהם."

אך לעומת זאת בארה"ב, יכול כל אזרח להשוות את אחוז החולים שנדבקו בחיידקים הגורמים לזיהום בכל אחד מבתי החולים המצויים באזור מגוריו. ההשוואה מציגה גם התאמה להבדלים הקיימים בין בתי החולים בשל סוג החולים המטופלים בהם, המתייחסת לפרמטרים כמו מספר ניתוחים, סוג הניתוחים המייצגים את חומרת המחלות של כולל השוואת הזיהומים שהמנותחים לוקים בהם במחלקות טיפול נמרץ ואחרות.

ואכן, בעולם המערבי התנהלות הגורמים השלטוניים ובתי החולים שונה לחלוטין. לא רק שהם דוגלים בחשיפת הנתונים של כל אחד מבתי החולים, אלא רואים בכך אמצעי חשוב להקטנת מספר הזיהומים. בארה"ב ובריטניה, מתפרסמים דו"חות תקופתיים המדרגים את בתי החולים על פי פרמטרים הכוללים גם שיעורי תמותה, רמות זיהום ותחומים רגישים נוספים.

ה HealthGrades הוא ארגון אמריקני המדרג מידי שנה כ 5,000 בתי חולים ו 16,000 בתי אבות ומציג את ממצאיו באמצעות כוכבים, ממש כמו דירוג של בתי מלון. במקביל מתפרסמות גם רשימות קצרות יותר כמו 'חמישה בתי החולים הטובים ביותר' המוצגות בכלי התקשורת השונים ומהוות עבור בתי החולים האחרים רף שיש לשאוף אליו.

אחד המרכיבים החשובים בדירוג הוא עדויות של גולשים או קרוביהם המוזמנים לדווח על אירועים שונים שבהם היו מעורבים קרוביהם או הם עצמם באתר אינטרנט ייעודי המוגדר כסקר צרכנים. האתר הוא נגיש לכל דכפין ואינו גובה תשלום עבור צפייה ברייטינג של גורם רפואי זה או אחר.

הטיים מגאזין דירג את האתר כאחד מ 50 האתרים הבולטים ביותר לשנת 2011, גם בשל העובדה כי מספר המבקרים הייחודיים (UNIQUE) מגיע ל 11 מיליון !! בחודש. ה HealthGrades מעמיד גם לרשות יותר מ 350 בתי חולים שירותי ייעוץ שיווקיים ופיתוח עסקי המיועדים לשפר את איכות הטיפול בחולים, ולהשתמש בכלים שיווקיים מוכחים להצגת ההישגים באמצעות התקשורת שיווקית.

גורם נוסף וותיק המציג מידי שנה דירוג של בתי חולים הוא המגאזין US News & World Report המציג תמונה מפולחת היטב של בתי חולים מתמחים. כך, בתחום הקרדיולוגיה וניתוחי לב, מככב במקום הראשון ה Cleveland Clinic שבמדינת אוהיו, המדורג גם במקום השני בתחום הגסטרו (מערכת העיכול), ובמקום השני בתחום הנפרולוגיה (כליות).

הפרמטרים שעל פיו דורג ה Cleveland Clinic הם – מוניטין מעולה בקרב מומחי רפואה, הישרדות חולים מעבר למצופה על פי הנורמה המקובלת, בטיחות סבירה של החולים, צוות אחיות בתקן מלא, טכנולוגיות מתקדמות, ושירות לקוחות הטוב ביותר. במקום השני בתחום הקרדיולוגיה ממוקם בית החולים הידוע MAYO CLINIC ובמקום השלישי ג'ון הופקינס בבולטימור.

במאמר שהתפרסם לפני מספר שנים במגאזין FAST COMPANY הוצג תהליך המיתוג של בית החולים MAYO CLINIC המדורג מזה שנים בחמישייה המובילה של בתי החולים. המוניטין שנוצר לבית החולים כתוצאה מתהליכי המיתוג הביא לכך שההכנסות השנתיות הגיעו ל 7 מיליארד דולר. האסטרטגיה השיווקית של בית החולים שנוסד לפני למעלה ממאה שנה התמקדה במספר תחומים כאשר הבולט שבהם הוא העסקת צוות רפואי, רופאים ואחיות, מהדרגה הראשונה שהתוצר הנלווה שלו הוא גאוות יחידה של אלה המועסקים בו. המרכיב השני במיתוג הוא בפיתוח הערך לפיו הצרכים של החולה קודמים לכל צורך אחר, ואכן סקרים שנעשו בקרב הצוות הרפואי, הראו כי זו אינה סיסמא אלא תרבות ארגונית ברורה של מוסד העושה את המיטב כדי לתת את השירות הטוב ביותר לחולים. ודי להזכיר כי במרכז רפואי זה מועסקים 43,000 אנשי מקצוע. ערך נוסף שמקפידים עליו היטב הוא כי אף עובד לא מקבל בונוס על ביצועיו, ואף עובד לא נמדד על פי התפוקה שלו. אין תשלום נוסף עבור שעות נוספות, מאחר שעבודה עם חולים, אינה יכולה להימדד בזמן, אלא במענה לצורך, רפואי, נפשי או אחר. כתוצאה מכך, מידי יום משתחררים מבית החולים שגרירי רצון טוב, שהם אותם חולים שהחלימו, המיחצנים את בית החולים שלא על מנת לקבל פרס. גם, קרוביהם של חולים שלא שפר מזלם, מבינים כי הצוות הרפואי עשה את המיטב.

אחד מארגוני הצרכנים הבולטים בארה"ב הוא ה CONSUMER UNION שנוסד בשנת 1936 ומוכר לציבור האמריקני, וגם לחלק גדול מהציבור בישראל, בזכות הירחון הפופולארי CONSUMER REPORTS הבודק ומשווה בין מוצרים ושירותים שונים. גם ירחון זה מציג רייטינג של בתי חולים המאפשר לחולים ובני משפחתם לבחור את בית החולים המתאים להם. הרייטינג מתבצע על בסיס ההתנסות של חולים ששהו בבית חולים ומידע הנאסף ממקורות ציבוריים גלויים, כמו כלי תקשורת, מחקרים אקדמיים ויישומיים, והתייחסויות של אנשי מקצוע בתחום הרפואה ותחומים משיקים. אחד המקורות המשמעותיים למידע שנאסף ומפולח בבסיס הנתונים של ה CONSUMER REPORTS הוא דו"חות גלויים ושקופים של גורמי בריאות פדראליים.

הדירוג של ה CONSUMER REPORTS מקיף למעלה מ 4,000 בתי חולים כאשר רמת הדיוק בדירוג היא טובה מאד מאחר שבסיס הנתונים של הארגונים כמו CONSUMER REPORTS כולל דיווחים של מיליוני חולים המשתחררים מבתי החולים, ורואים את אקט הדיווח כחובה אזרחית שנועדה לתקן פגמים ולשדרג את רמת בתי החולים לטובת הכלל. החולים מודעים לתהליך הדירוג, ומתייחסים לנושאים כמו תקשורת עם הרופאים וצוות האחיות, תרופות שניתנות במהלך האשפוז, טיפול בכאבים, וקבלת עזרה בזמן אמיתי. נקודות נוספות המשוקללות בדירוג, הן שמירה על השקט בשעות הלילה, ורמת הניקיון של חדרי השירותים, המקלחות והחדרים.

גם בבריטניה פועלים מזה עשור ויותר אתרים המדרגים בתי חולים, בתי אבות, רופאים ורופאי שיניים. לפני שנים הציג הטיימס הלונדוני טבלאות מפורטות המדרגות את עשרים בתי החולים עם התמותה הנמוכה ביותר, ואת עשרים בתי החולים עם התמותה הגבוהה ביותר. ההשוואה בין בתי החולים, היא גם לפי מספר הרופאים לכל 100 מיטות. מסתבר, שנמצא מתאם חד משמעי - ככל שמספר הרופאים ל-100 מיטות הוא גבוה יותר, כך קטנה התמותה באותו בית-חולים. בבתי החולים שזכו לדירוג מחמיא, ניתן לזהות 60-40 רופאים ל-100 מיטות. בגרועים יותר, לעומת זאת, נמצאו בין 10 ל-30 רופאים לאותו מספר מיטות. קריטריונים נוספים לדירוג, מספר האחיות ל 100 מיטות, דירוג האמון של החולים ברופאים, מספר תלונות לכל 1,000 חולים.

מחקר שהתפרסם לפני כשבועיים על ידי בית החולים המוביל ג'ון הופקינס קובע כי כדי לצמצם את רמת הזיהום בבתי חולים יש צורך ביצירת תקן חדש ומחמיר ובעיקר שקיפות מרבית של הנתונים. אך מדיניות חוסר השקיפות של משרד הבריאות הישראלי היא קצרת ראות, ופוגעת לא רק ברמת הרפואה בארץ, אלא גם בבתי החולים. שכן, פרסום הנתונים על ידי משרד הבריאות, יאפשר לבתי החולים הטובים לגייס תרומות משמעותיות יותר, על פי כלל האצבע שהתורם המצוי ירצה ששמו יהיה מחובר לבית חולים המדורג במקום גבוה ויימנע מתרומה לבית חולים שהמוניטין שלו הוא בעייתי. אף תורם לא ירצה לקשור את שמו לניהול כושל, ולאחוזי תמותה גבוהים המתרחשים עקב רשלנות. פרסומים כאלה, ידרבנו את הנהלות בתי החולים המדורגים בתחתית הרשימה, לפעול לשיפור מחלקות בעייתיות, וליצור אווירה ניהולית מקצועית יותר.powered by: mipotech