עלייה במספר הצרכנים המעדיפים לאכול בבית/

רשתות מזון מציעות ארוחות גורמה לקחת הביתה

מאת שמחה סיגן

היקף הביקורים של צרכנים במסעדות יוקרה בארה"ב נמצא בקו ירידה, לעומת העלייה במספר הצרכנים המעדיפים לאכול בבית. זאת על פי מחקר שהתפרסם לאחרונה על ידי קבוצת NPD. תופעה זו, הנראית כתחילתו של טרנד מבוססת על מרכיב מרכזי נוסף המסביר את התופעה – הצרכנים אמנם אוכלים בבית, אך אינם מכינים את הארוחות, שכן הן נקנות מוכנות, טריות או מצוננות ברשתות המזון לסוגיהן.

במהלך השנים האחרונות גדל משמעותית מספר המעדניות המציעות ארוחות מוכנות כמו רשת באלדוצ'י המוכרת היטב למי שהתגורר, אפילו לזמן קצר בניו יורק הכוללת עתה שש מעדניות ענק הממוקמות גם במרילנד, וירג'יניה וקונטיקט. הארוחות המוכנות המוצעות ברשת זו הן חגיגה לחיך והגידול במספר החנויות שהתרחש בשנים האחרונות מלמד על הביקוש הרב לארוחות גורמה 'ביתיות'. , בניו ג'רסי הגובלת בניו יורק פועלת רשת הסופרמרקטים בשם Kings Super Markets השמה דגש על ארוחות מוכנות. הרשת שהוקמה בשנת 1936 נרכשה מאוחר יותר במהלך השנים על ידי רשת מרקס אנד ספנסר הבריטית ולאחר מכן עברה לשליטה אחרת. רשת Kings Super Markets מציעה ארוחות מוכנות באיכות גבוהה לציבור גדל והולך של צרכנים העובדים עד שעות מאוחרות, ורוצים ליהנות מארוחה טעימה, נטולת טרחת הכנה. אך הרשת יודעת גם למנף את יכולותיה לתחומים נוספים, כמו שירותי קייטרינג והפקת אירועים משלב התכנון, הביצוע והליווי. שירותים אלה כוללים הקמת אוהלי אירוח בצבע לבן, סידורי פרחים, כלי אכילה מפוארים, והאפשרות לבחור שף ידוע שיכין את מטעמי האירוח על פי הנחיות המזמינים. שירותי ההפקה של הרשת מוצעים לתאגידים המתכננים אירועים שונים לעובדים ולאורחים, לחתונות, ואירועים משפחתיים שונים כמו ימי הולדת, ימי נישואין. ההחלטה להציע שירותים אלה מבוססת על תדמית הגורמה שהרשת בנתה במשך השנים האחרונות. ה Kings Super Markets הקימה גם בית ספר לבישול המציע לצרכנים סדנאות בהנחיית שפים ידועים, כאשר כל סדנה מתמחה בסוג אוכל שונה, כמו ארוחות אסיאתיות, ארוחות בשריות, צמחוניות אורגאניות ואחרות. הנרשמים יכולים לבחור בכיתה שבה הם צופים מקרוב בשף ידוע המכין מנות שונות, מלוות בהדרכה וכמובן גם טעימות. או בכיתה שבה הם מכינים את המנות בהנחייה אקטיבית של השף ועוזריו. חומרי הגלם להכנת הארוחות ניתנים על ידי הספקים של הרשת, תמורת קרדיט מתאים באתר של Kings Super Markets ובאמצעי חשיפה אחרים.

התהודה הציבורית שתופעה זו יצרה עשויה ליצור מצב חדש בקטגוריה של המזון המהיר. מספר הצרכנים המעדיפים להעלות על שולחנם את מיטב המעדנים במחירים סבירים גדל במהירות, גם בגלל הנגישות הנוחה וקלות הקנייה של צרכנים העובדים עד שעות הערב המאוחרות ומביאים איתם הביתה ארוחת מלכים. הארוחות המוכנות הנרכשות ברשתות מזון, הן זולות יחסית, ובכך הן יוצרות תחרות ישירה עם מסעדות המזון המהיר שהתכנון ועיצוב הפנים שלהם אינו מזמין את הסועדים לשהות בהן מעבר לזמן הארוחה הנמשך בדרך כלל מספר דקות. השירות העצמי, העמידה בתור, והארוחות הסטנדרטיות מתאימות עתה בעיקר לילדים ובני נוער המתחברים היטב לטעמם של ההמבורגרים והפיצות, ולאנשי מכירות הנמצאים שעות ארוכות בדרכים הפותרים את הצורך שלהם בחידוש האנרגיה בארוחה מהירה 'על הדרך'. הארוחות המוכנות המוצעות עתה בחנויות נוחות וברשתות מזון נותנים מענה קולע לנשים וגברים 'סינגלים' וגם בעלי משפחות, הרוצים ליהנות מארוחת ערב טעימה, באווירה נעימה, במחיר נמוך, ובנגישות מהירה וקלה. תופעה זו, במידה שתהפוך לטרנד תחייב את מסעדות המזון המהיר להמציא את עצמן מחדש, כדי להתחרות ברשתות המזון שהבינו את הפוטנציאל העסקי הטמון בתחום חדש זה.

אך גם רשתות המזון יצטרכו להמציא את עצמן מחדש, מאחר שככל שהמחלקה לארוחות מוכנות גדולה ומושכת יותר צרכנים, כך נוצרת קניבליזציה של מוצרי המזון המסורתיים בחנויות. פטי אהלרס, מנהלת סופרמרקט במילווקי, המפעיל מזה שלושים שנה מחלקה למזון מוכן, אומרת כי תחום הארוחות המוכנות צומח במהירות וגורם לקניה מופחתת של מוצרי מזון בסופרמרקטים. "אנחנו מתכוונים להרחיב את המחלקה לארוחות מוכנות לאור הביקושים המתחזקים" היא אומרת בראיון למגאזין The Gourmet Retailer. ג'ולי אוליבה, מומחית לקטגוריית המעדנים אומרת למגאזין כי בסופרמרקטים ניכרת עלייה של 20 אחוז בקטגוריה של ארוחות מוכנות, והצפי הוא לעלייה דרמטית יותר. רשת המזון Straub'sמציעה ארוחת ערב הכוללת סלט, מנה עיקרית כמו עוף רוטיסרי ותוספות במחיר של 17 דולר. כאשר באותו מחיר ניתן לקבל בערב אחר עוף בפרמזן וסלט קיסרי, ותוספת של פטוצ'יני. רשתות אלה מעסיקות שפים ידועים המפתחים מנות טעימות, כמו גם כריכים המהווים ארוחה בפני עצמה. הכריכים המושקעים כמו כריך המורכב מעוף מעושן, אבוקדו טרי, רוטב שהוכן באותו יום ולחם דגנים, הפכו בשנים האחרונות ללהיט. המפתח לכריך טוב, אומרים המומחים, הוא טריות שמשמעותה הכנת הכריך מספר פעמים ביום כך שהצרכנים בטוחים כי הכריך הטעים הוא גם טרי. הכריכים מוגשים כשהם חתוכים לשניים, ומתאימים עקב גודלם גם לארוחה זוגית בבית מול הטלביזיה. הרשתות מפרסמות את תפריטי הארוחות כאשר בכל יום יש מגוון אחר של מנות, ואחת לשבוע מצטרפות מנות נוספות מעוררות תיאבון.

אחת הרשתות מציעה תפריט מיוחד לימי ששי המבוסס על גריל המופעל מחוץ לחנות שעליו ניצלים לאיטם המבורגרים, נתחי עוף, דגים ונקניקיות. מנהלי הרשתות מבינים היטב את הצורך בחדשנות, החלו להכין גם ארוחות אופייניות לחגים, כמו הודו ממולא בתערובת של אגוזים ופירות יבשים לחג ההודיה. שיטת קידום המכירות של הארוחות המוכנות מתבצעת באמצעות טעימות במיקומים שונים בחנות, המניעה קונים רבים, לגשת לדוכני הארוחות, ולעתים גם לוותר על קנייה של מוצרי מזון שהיו ברשימות שלהם. חלק מהסופרמרקטים מדגישים את נושא הבריאות ומציעים ארוחות עם כמות מופחתת של מלח, ותיבול חליפי שאינו משנה משמעותית את הטעם.

במקביל נחשף הצרכן האמריקני לממצאים חדשים ומטרידים שאינם מחמיאים למסעדות המזון המהיר. מדענים אמריקנים מהאוניברסיטה של צפון קרולינה מצאו כי אלה המתגוררים סמוך למסעדות מזון מהיר מתפתים לסוגי מאכל שאינם תורמים לבריאותם. המדענים ערכו את הבדיקה במשך 15 שנים ובחנו 5,000 מבוגרים בגילאי 18-30 במסגרת מחקר שבדק השפעות של מזון על בריאות הלב. נמצא כי צריכת המזון של אוכלוסיות שרמת ההכנסה שלהן נמוכה הושפעה באופן ישיר מהמרחק בין מקום מגוריהם למסעדות מזון מהיר. התברר עוד כי אלה שהתגוררו במרחק של 1-3 קילומטר ממסעדת מזון מהיר העדיפו לסעוד בה מאשר לקנות מוצרי מזון בסופרמרקט הקרוב. ויקטוריה טיילור, דיאטנית בכירה במרכז הלב הבריטי אמרה כי הממצאים של מדעני אוניברסיטת צפון קרולינה אינם מפתיעים. "אנחנו יודעים שאחוז חולי הלב בקבוצות המשתייכות לעשירונים נמוכים הוא גבוה יותר מאשר בקרב קבוצות בעלות הכנסה גבוהה יותר". אך הגורם הקמעונאי העיקרי הנכנס לתחום הארוחות המוכנות הוא חנויות הנוחות הנותנות מענה קולע לביקושים של הצרכנים, אשר בניגוד לרשתות הסופרמרקטים לא נוצרת קניבליזציה עם המוצרים המסורתיים הנמכרים בהן. זו גם הסיבה שגדל מספרם של רשתות הסופרמרקטים המקימות תת-רשת של חנויות המציעות ארוחות מוכנות. חנויות הנוחות מאופיינות כיום בשלוש אסטרטגיות עיקריות. האחת – שיתוף פעולה עם מותג מוביל של מזון מהיר כמו סאבווי או טאקו בל, השנייה – פיתוח תכנית ייעודית המבוססת על מטבח מרכזי המכין עבור החנויות מידי יום מזון טרי במתודת TO-GO ,והשלישית – הכנת ארוחות, סלטים וכריכים ברמת החנות. רשתות של חנויות נוחות כמו Sheetz, Quick Chek, Nice N Easy משלבות מטבח מרכזי, עם הכנה של מנות מסוימות ברמת החנות. התחרות החריפה בין חנויות הנוחות מחייבת אותן לשדרוגים תכופים באיכות וטעם המזון, כמו גם יצירת יתרון יחסי בולט הבא לידי ביטוי במנת הדגל של הרשת הזוכה למיתוג אינטנסיבי המניעה את הלקוחות לחזור לחנות פעם אחר פעם. תחום הארוחות המוכנות צפוי לגדול במהירות כאשר על פי חברת המחקרים מינטל יגדל השנה היקף מכירת המזון בחנויות הנוחות ב 4.1 אחוז ויגיע ל 22.8 מיליארד דולר . ג'ון מתיוס, המנכ"ל של חברת הייעוץ Gray Cat Enterprises אומר כי ככל שהארוחות הן ברמת גורמה טובה יותר, כך יגדל מתח הרווחים של רשת חנויות הנוחות.

בישראל, נרשם גידול דרמטי במספר חנויות הנוחות הן בתחנות הדלק והן ברמה העירונית. אך חנויות אלה עדיין מציעות את המוצרים המסורתיים כמו משקאות קלים, חטיפים וכריכים מצוננים שקשה להגדיר אותם כגורמה. סביר להניח כי בעתיד נראה פיילוטים של רשתות חנויות נוחות אשר יציעו גם ארוחות מוכנות, בתחילה בערים הגדולות ולאחר מכן, במידה שתחום זה ייקלט, גם בחנויות הנוחות שבתחנות הדלק בדרכים.

 powered by: mipotech