כיצד להפוך רעיון למיזם מצליח, מסביר גאי קוואסאקי בספרו החדש


מה נדרש כדי להפוך רעיון למיזם מצליח? זוהי תמצית ספרו החדש של גאי קוואסאקי  "אמנות ההתחלה" (The Art of Start), שאינו אלא מדריך שימושי לכל יזם. קאוואסאקי מנחה את הקורא כיצד לזהות את הלקוחות שלו, איך להכין תכנית עסקית, ומה נדרש כדי ליצור מותג בעל משמעות. ספרים מסוג זה מתפרסמים בעשרות מידי שנה, אך העובדה כי לזכות מחברו של  "אמנות ההתחלה" נזקף הפיתוח והשיווק  של ה"מקינטוש", וחיבור של ספרים רבי מכר מעניקה לו ערך מוסף.

 

חוק ה- 30.20.10 בפרזנטציה: 10 שקפים, 20 דקות, טקסט שגודל האות שלו 30 פונטים

 

המגאזין פורבס מקדיש לנושא מאמר, המתמקד בפרק השלישי של הספר - "אמנות השכנוע" (The Art of Pitching). קוואסאקי קובע כי פרזנטציה יעילה היא מאופיינת בכך שכבר במסך הראשון מציגים את הנושא ואת מידת הרלבנטיות שלו לעיסוק של ה"משכנע", שעליו באותה עת גם לקלוט את תגובות המאזינים וגם לעבור לטכניקות של שכנוע. להלן מספר טיפים של המחבר:

 • לא כדאי לנסות ל"חמם" את המאזינים בסיפור האישי שלך. הם בוודאי ישאלו את עצמם "מה בעצם החברה שלו עושה?"
 • הבסיס העיקרי לכל תהליך שכנוע הוא להתחיל בהעברת מידע על החברה שלך ותיאור תפקידך ב"כוח".
 • אחת מהטכניקות היעילות להגיע לשיאים של שכנוע היא לדמות לעצמך כי על כתפך יושב איש קטן שלוחש באוזניך "אז מה?" (So What?) לאחר כל משפט. כך תוכלו להעלות את רף השכנוע.
 • תהליך השכנוע אינו יכול להיות קצר מדי, ועל כן מציג המחבר  את חוק ה-30.20.10 שמשמעותו: 10 שקפים, 20 דקות וטקסט שגודל האות שלו 30 פונטים.
 • אף פעם אין להקריא את הטקסט שבשקפים – זאת מאחר שהוכח כי הצופים יקראו את הטקסט מהר יותר ממה שתוכל אתה להקריא אותו, ואז המאזינים יילכו לאיבוד.  הטקסט הוא ראשי פרקים לתהליך הצגת הנושא.
  • אם תשווה את כושר השכנוע שלך למטוס, תיווכח לדעת כי אם תפעל כמו מפציץ מסוג B1 הרי שתמצא את עצמך מדבר מעל לראש – כי בדרך כלל הוא נמצא מעל העננים בגובה 30,000 רגל, ללא קשר עין עם הקרקע. לעומת זאת אם תדמה את עצמך למפציץ קרב מסוג A-10 הפועל בגובה של 300 מטר, תיווכח שאתה מדבר בגובה העיניים ומבחין בכל הפרטים .
  • על פי הניסיון יש צורך לחזור 25 פעמים על פרזנטציה כדי שהשליטה בה תהיה מושלמת. צריך לדאוג שהפעם ה-25 תהיה בפני קהל היעד החשוב ביותר
 • התייחסות: היכולת להעביר מסרים באופן ברור ומשכנע היא שם המשחק בכל רמות החשיפה. בין אם במתכונת של "אחד על אחד", הצגת נושא בפני קבוצת אנשים, או חשיפה בכלי תקשורת המוניים. פרזנטציה טובה היא שילוב של מצגת ממחישה עם יכולת של המציג להקרין גם מאישיותו ומעוצמתו המקצועית

   powered by: mipotech