האם הקינדל ו iPAD הם המחלה הסופנית של חנויות הספרים?

כ 60% מהספרים הנמכרים באמזון הם בפורמט דיגיטאלי


לאחרונה התפרסם כי רשת הספרים הגדולה ביותר בעולם, בארנס אנד נובל, המובילה בשוק הספרים עם הישגי מכירות מרשימים, מוצעת למכירה. אך הפלא ופלא, לא רק שבינתיים לא רק שעדיין לא הוגשה אפילו הצעה אחת לרכוש אותה, אלא שתחזיות של אנליסטים קובעות באופן חד וקר כי הסיכויים קלושים שגורם כלשהו יגיש הצעה רצינית, וכי בתוך מספר שנים הרשת תחדל להתקיים במתכונתה הנוכחית.  

כפי שמתברר, הגורמים הרלבנטיים בשוק שהיו אמורים למצוא עניין ברכישת רשת יוקרתית כזו קשובים בעיקר להערכות של אנליסטים, ולתחזיות קשות על עתידה הסופני לכאורה של קטגוריית קמעונות הספרים. אין זה דבר של מה בכך. שכן, רשת הספרים שבמשך שנים כולל בתקופה האחרונה, הייתה לסמל ודוגמא לחדשנות קמעונית מוצאת את עצמה בבעיה קיומית. המהפך החדשני של בארנס אנד נובל הוא במעבר לפורמט של מיני קניון ייעודי המשתרע על מספר קומות במתכונת של ספריה עם פינות ישיבה שבהם יכולים המבקרים לקרוא בנוחיות כל ספר שנמצא בחנות. אחת המחלקות היותר מבוקשות בחנויות הרשת היא זו המיועדת לילדים, שיש בהם פינות משחק המאפשרות לילדים לשחק באין ספור רכיבים של לגו ולהרכיב מכוניות, רכבות ובתים ככל שיוכלו להפליג בדמיונם.  ברוב החנויות מוקם גם בית קפה טרנדי שסמוך אליו מוצבת כוננית גדלת מימדים שמצויים בה עשרות רבות של מגאזינים פופולאריים. כך יכול כל מבקר לקנות כוס קפה יחד עם כריך טעים, ולעיין במגאזינים וספרים ללא כל תוספת תשלום וללא מגבלה של זמן. חלק מבתי הקפה בחנויות הספרים של בארנס אנד נובל הם של המותג המבוקש סטארבקס, שחיזק את כוח המשיכה של הרשת. במספר חנויות התקיימו גם מידי פעם קונצרטים של ג'אז שהשלימו את האווירה התרבותית של הקונספט הייחודי. העמדת רשת בארנס אנד נובל למכירה, באה רק מספר שבועות לאחר שרשת הספרים מספר שתיים בארה"ב BORDERS , הודיעה על פשיטת רגל (צ'פטר 11) כתוצאה משורה של כשלים בקריאה של תמונת השוק כמו העברת המכירות של הספרים הדיגיטאליים שלה לחברת אמזון, שסייעו בעיקר לחיזוק מעמדה של אמזון, והשאירו את BORDERS מחוץ לתמונה. מכירות בארנס אנד נובל בשנת 2010 הגיעו לכ 7 מיליארד דולר המייצגות עלייה של 13.4 אחוז לעומת שנת 2009 , עם רווח גולמי של 1.69 מיליארד דולר, והפסד נקי זעום יחסית של 0.69 אחוז. לאחרונה התברר כי בארנס אנד נובל, מחפשת מזה מספר חודשים קונים פוטנציאליים, אך אנליסטים העוקבים אחר התהליך, קובעים כי ככל הנראה לא יימצאו קונים מתאימים מאחר שהענף הוא בבעיה קיומית.


המאפיין העיקרי של שוק הספרים כיום הוא הפאניקה. לכאורה המצב הוא פרדוקסאלי, מאחר שכל מי שיבחן את הנתונים היבשים בזמן אמת, ייווכח כי רוב רובם של הספרים הנמכרים כיום בארה"ב, וליתר דיוק 90 אחוז, הם אלה המוכרים לכולנו היטב – ספרי נייר בכריכה קשה או רכה, בפורמט שהאנושות מכירה ואוהבת מזה עשרות ומאות בשנים. אך לפי מיטב ידיעתי, זוהי הפעם הראשונה שקטגוריה הנשלטת באופן מוחלט וכמעט בלעדי על ידי מוצרים וותיקים ומבוקשים, מגלה סימנים ברורים של היערכות לקריסה כתוצאה מתחזיות ונבואות המתייחסות בעיקר למהירות וקצב החדירה של טכנולוגיה חדשה, שהתניעה את תעשיית הספרים האלקטרוניים ועומדת להשתלט על השוק. 


בחודשים האחרונים מוצפת התקשורת במאמרים וידיעות העוסקים בניחושים, לא על עצם האפשרות שקמעונות הספרים המודפסים תקרוס, אלא על טווח הזמן שנותר לחנויות הספרים לנסות ולהיערך לעידן החדש. בשבוע שעבר התפרסם בטיים מגאזין מאמר שנפתח במשפט "שנתיים? שלוש שנים? חמש שנים?" המייצג את דעותיהם של גורמים שונים לגבי טווח הזמן להשתלטות מוחלטת של הספרים האלקטרוניים. ניחושים כאלה, ויש אומרים גם הימורים מתקיימים באופן שוטף במתכונת של שיחות מסדרון בבתי הוצאה לאור, משרדי ההנהלה של רשתות הספרים וגורמי אשראי מרכזיים שם.  לאיש מהנוגעים בדבר אין כל ספק באשר לתוצאה, שכן הוויכוח הוא רק על 'מתי' ולא על 'אם'.


ואכן, רשת בארנס אנד נובל, השכילה לקרוא את הכתובת על הקיר האומרת באותיות של קידוש לבנה כי עידן ספרי הנייר עומד בפני סיום. זאת רק כמה שבועות לאחר שרשת הספרים Borders שהיא מספר שתיים בארה"ב הכריזה על פשיטת רגל, ולאחר שבשלושת השבועות האחרונים איבדו מניות בארנס אנד נובל כמחצית מערכן.


אין ספק כי האיום הגדול ביותר על חוסנה של הרשת הוא הספר האלקטרוני, אשר על פי הדיווחים האחרונים המכירות שלו לסוגיו השונים ממריאות שחקים. המתחרה העיקרי בקטגוריה זו היא אמזון, אשר הצליחה בתקופה קצרה של ארבע שנים לנכס לעצמה נתח שוק של 67 אחוז מכלל המכירות של הספרים האלקטרוניים. אך גם הספר האלקטרוני של בארנס אנד נובל,ה NOOK שיצא לשוק לפני כשנה וחצי מציג הצלחה מרשימה בכך שהוא מהווה עתה 22 אחוז משוק גועש זה, והמכירות שלו עלו ברבעון האחרון ב 52 אחוז.


אך למרות שה NOOK יכול אמנם לסייע להגדלת ההכנסות, אין הוא יכול להצדיק תחזוקה שוטפת של רשת קמעונית הכוללת 1,357 חנויות מהן 637 חנויות ספרים בקמפוסים. רבים מאמינים ביכולתה של הרשת לחדור היטב אל שוק הספרים הדיגיטאליים שניתן להוריד אותם ל NOOK, אך במובנים מסוימים תחום זה הוא עדיין בראשית דרכו, וקונים פוטנציאלים יודעים כי התהליך הוא ארוך, והמתחרים הם רבים.


מצבה הנוכחי של הרשת הוא לכאורה תקין, המכירות בקו עלייה, ה NOOK חודר היטב לשוק, במיוחד לאחר שהמחיר שלא ירד והגיע ל 149 דולר. סיבה נוספת להצלחה המרשימה של ה NOOK שהושק לפני פחות משנתיים היא הצלחתם של האקרים לפצח דרכי חדירה אליו ולהתקין בו את תוכנת ההפעלה אנדרואיד של גוגל המאפשרת להשתמש בו נוסף לייעוד המקורי שלו כקורא ספרים,  גם כמתחרה בעל יכולת ב  iPAD  היקר מבית אפל עם מגוון אפשרויות שלא היו מותקנות בו במקור.


קצב החדירה הגבוה של הספרים האלקטרוניים והמספר הגדל והולך של  קבצי ספרים המורדים מהאינטרנט תמורת תשלום, הם הבסיס העיקרי לתחזית הקודרת לגבי עתידן של רשתות הספרים, אך גם לענף בתי דפוס ותעשיית הנייר. חברת אמזון שהיא קמעונאי הספרים המקוונים הגדול ביותר בעולם ואתר הסחר האלקטרוני המוביל , מוכר כיום שלושה ספרים דיגיטליים על כל ספר אחד המודפס על גבי נייר. זאת כאשר עד לפני ארבע שנים נמכרו רק ספרי נייר.   אך גם גורמים אחרים העוסקים במכירות של ספרים דיגיטאליים מראים גידול דרמטי במכירות. התאחדות המו"לים של אמריקה הודיעה כי בחודש ינואר האחרון, הייתה זו הפעם הראשונה שהמכירות של ספרים דיגיטאליים עברו את המכירות של ספרי נייר עם כריכה קשה. בשנת 2010 קפצו המכירות של ה e-books ב 164 אחוז והגיעו להיקף של 441 מיליון דולר. "התאוצה הייתה כה מהירה ודרמטית, עד כי ברור כי נוסף לרשת BORDERS צפויות להיעלם מהשוק רשתות ספרים נוספות" אומר בראיון לטיים מייקל קדר, המייסד והעורך של הניוזלטר המקוון Publishers Lunch. בשנים הקרובות אנו עשויים לחזות בתופעות נוספות כאלה, כאשר טכנולוגיה חדשנית, תגרום לזעזועים קשים בקטגוריות שונות של מוצרים ושירותים, וזאת בשל אנליזות ותחזיות של גורמים שונים, ביניהם גם אינטרסנטיים.  

 powered by: mipotech