מגמה: מעורבות אמיתית בקהילה

הארגון IDEO.ORG הוקם על ידי חברת העיצוב החדשנית IDEO כדי לסייע לקהילות במצוקה

קבוצת IDEO שהחלה את דרכה כבוטיק לעיצוב, היא כיום אחת המובילות בעולם בהטמעת חדשנות בתאגידים המובילים. שטחי הפעילות שלה כוללים חדשנות שיווקית, מיתוג, ופיתוח פתרונות ייחודיים למוצרים ושירותים, שהמכנה המשותף לכולם הוא יציאה מהמשבצת וחריגה מכל כללי התכנון המקובלים. אך למייסד החברה, דייוויד קלי, מי שהקים גם את בית הספר לעיצוב באוניברסיטת סטנפורד, יש פאן חברתי ייחודי שבא לידי ביטוי בשורה של מיזמים שנועדו לסייע לקהילות במצוקה במדינות נחשלות. לפני כחודש נפל דבר, ו IDEO הקימה את IDEO.ORG שמטרתו המוצהרת היא פילנתרופית מובהקת.


דייוויד קלי, אומר כי המונח 'עיצוב' הוא מטעה. רבים רואים את העוסקים בו ככאלה שניחנו בכישרון אומנתי, או כפי שדייוויד קלי סיפר לפני כמה חודשים בראיון למגאזין 'פאסט קומפני': "הוזמנתי לארוחת ערב, ואמרתי למארחת שאני מעצב. יפה," היא ענתה 'אז מה דעתך על הוילונות החדשים שלי?" קלי מעיד שאכן המונח 'עיצוב' הוא בעייתי, אך כיום לאחר שלושים שנות פעילות, לאיש אין ספק כי IDEO פיתחה מתודולוגיה ייחודית המאפשרת לה להגיע לפתרונות שאיש לפניה לא יכול היה להגיע אליהם.  במאמר שלי שהתפרסם ב 'גלובס' בנושא לפני כשש שנים הצגתי את היכולות הייחודיות של IDEO כפי שבאו לידי ביטוי באירוע לדוגמא. "קופת החולים" המובילה בארה"ב,  Kaiser Permanente, פיתחה לפני מספר שנים תכנית לגיוס חברים חדשים. במסגרת זו הועלה הרעיון לחסל חלק ממאות הקליניקות של קופת החולים ובתי החולים שלה ולהקים במקומם מתקנים משוכללים יותר מה שהיה כרוך בהוצאה כספית משמעותית. צוותים של IDEO הפכו לחלק בלתי נפרד של צוותי העבודה במרפאות ובבתי החולים והחלו לצפות ולעקוב אחר חולים העושים דרכם במסלול ההרשמה והבדיקות. הצוותים המשותפים כללו מעצבים, ארכיטקטים, מהנדסים ומומחי שיווק אשר עד מהרה גילו חסרונות למכביר שבאו לידי ביטוי בתהליך הרישום לטיפול שהיה ארוך ומרגיז לחולים ולבני משפחותיהם שנאלצו לחכות בחדרי המתנה לא נוחים ובכך שלא התירו ליווי  החולים על ידי קרובים וחברים לחדרי הבדיקה. שבעה שבועות בלבד לאחר כניסתם של ציוותי IDEO לעבודה הוגשו ההמלצות ששיפרו משמעותית את תדמיתה של קופת החולים. 


בתחילת חודש מרץ השנה, הודיעה IDEO כי היא עומדת להשיק את הארגון IDEO.ORG שיתמקד בצרכים החיוניים של קהילות דלות הכנסה במדינות עולם שלישי במטרה לשפר את איכות החיים של אלה המתגוררים שם. הארגון הוקם עקב העניין ההולך וגובר של עמותות וארגונים שלא למטרות רווח בפיתוח שירותים ומוצרים שיקלו על חייהם של קהילות רבות החיות בתנאים פרימיטיביים. IDEO היא בעלת ניסיון רב בסיוע לקהילות נחשלות שנרכש כאשר שמשה מידי פעם כיועצת לעסקים וארגונים וגם במסגרת פעילותו של דייוויד קלי בפקולטה לעיצוב שבאוניברסיטת סטנפורד שבה הוקמו צוותים מעורבים של סטודנטים מבתי ספר שונים, שפעלו במדינות עולם שלישי כדי להעמיד לרשות התושבים פתרונות בעיקר בתחום טיהור מי שתייה מזוהמים. הארגון החדש יתרכז בתכנון ועיצוב 'ממוקד בני אדם' מבוסס על זיהוי הצרכים החשובים ביותר לאלה הרוצים לשפר את חייהם, אך אינם יודעים כיצד לעשות זאת.  כמו לדוגמא פיתוח כישורי הקשבה ומתודות ליישום רעיונות המייצגים פתרונות לצרכים שלהם. הארגון החדש יתמקד בפיתוח פתרונות בתחומי הבריאות, חקלאות, מים, סנטיציה ושירותים פיננסיים כאשר שיטת העבודה של IDEO.ORG תהיה מבוססת על יצירת תקשורת בינאישית אשר תעשה שימוש בסיפורים, נטוורקינג ופיתוח פלטפורמות להקמת מיזמים חדשים. 


אחד הפרויקטים המתוכננים על ידי IDEO.org מיועד לסייע לנשים לחזק את מקומן בחברה הגברית בארצות העולם השלישי. לפני מספר ימים נערך בניו יורק כנס בשם "נשים בעולם" בהשתתפו ג'וסלין וויט המנכ"לית של הארגון החדש. במהלך הכנס הוצגה מנורה חשמלית סולארית שפותחה על ידי ארגון Solar Sister המיועדת לכפרים שאין בהם חשמל, שאמורה להחליף את מנורות הנפט שבהם משתמשים עשרות שנים.  בכנס הוצגו עדויות על לילדים המסתובבים עם אף שחור מפיח הנוצר ממנורות הנפט. השלב הבא הוא פיתוח של אמצעי חימום במטבח שיקלו על מצבן הקשה של הנשים באפריקה הסוחבות מידי יום ערימות של עצים שקוששו כדי להכין תבשילים לבני המשפחה.


חברת IDEO פיתחה בשנים האחרונות פתרונות חדשניים לבעיות שונות לקהילות במצוקה, כמו במסגרת פרויקט Ripple Effect לשיפור הנגישות למים בטוחים לשתייה, וכן פיתוח ערכת הדרכה (ערכת HCD) במימון של קרן הצדקה של ביל ומלינדה גייטס המיועדת להנחות מנהלי פרויקטים להקנות למקומיים כישורי הקשבה באמצעות סדנאות ורעיונות יישומיים. בערכה שניתן להוריד אותה ללא תשלום, מוצג אירוע המספר על איכר אתיופי המתגורר באזור שיש בו שני סוגי חלקות, זו עם שהחלקות המצויות בה ניתנות להשקייה ממקור מים גדול, וזו שחלקתו מצויה  בתוכם, שאין אפשרות להשקותה. צוות של אחד מארגוני הסיוע, הגיע אליו וצירף אותו כחבר מן המניין אל הצוות שמטרתו לייצר פתרונות לאיכר. הקונספט עליו מבוסס תהליך ההדרכה, הוא שהצוות המיומן יודע איך להניע את האיכר להבין את צרכיו, וגם להציע רעיונות. האיכר שהיה במצב של ייאוש מתקדם  הבין לאחר מספר ימי פעילות כי הוא יוכל לפתור את בעיותיו אם יוכל לקבל הלוואה בסך 200 דולר. התברר לו כי בסכום זה הוא יוכל לחכור חלקה הניתנת להשקיה, לרכוש זרעים הדרושים לגידולים שונים וגם להחזיר לאחר מכן את ההלוואה. הצוות העניק לו את ההלוואה מייד לאחר שבמאמץ משותף הוכנה תכנית מפורטת כיצד לבצע את המהלך.


הקונספט של IDEO.org מייצג את השינוי המתחולל מזה שני עשורים במדיניות התאגידים העסקיים שיצרו תכניות למעורבות בקהילה, בתחילה כתרומה אמיתית ברמה אידיאולוגית, אך בשנים האחרונות הפכו תכניות כאלה, כאחד האמצעים לשיפור תדמיתם בקרב ציבור הצרכנים,  שבסופו של יום גם אמור להגדיל את ההכנסות. אך מאז משבר האשראי הגלובאלי של שנת 2008 החל ציבור הצרכנים שרוצה באמת ובתמים לחיות בעולם מוסרי ואכפתי יותר להכתיב לעסקים את הקוד האתי האידיאולוגי. צרכנים רבים משנים את הרגלי הצריכה שלהם ומעדיפים היום מוצרים חקלאים שגדלו באזור המגורים שלהם כדי לצמצם את השימוש בדלק להובלתם ממקומות רחוקים, ובכך גם להפחית את הזיהום של הסביבה והאטמוספרה. גדל גם מספר הצרכנים המצמצמים את ההוצאות הכספיות שלהם, ומסתמנת גם אפשרות כי במידה שמספרם יגיע למסה קריטית תהיה הורדת מחירים גורפת גלובאלית של מוצרים ושירותים. תהליכים אלה מעצבים מחדש את הפרופיל האתי של הצרכן המחפש אצל התאגידים פעולות אמיתיות ולא יחצניות. הקונספט שפותח על ידי IDEO.ORG עונה במידה רבה על ציפיות ציבור הצרכנים מאחר שהוא מציע פתרונות לבעיות מהותיות, לא רק ברמת הפיתרון התיאורטי אלא בעיקר ביכולת המעשית ליישם אותו. 


אחד הפרויקטים החדשים של IDEO.org הוא פיתוח תכנית מלגות לבעלי מקצוע בתחום העיצוב התעשייתי, עסקי, שיווקי וחברתי לתקופת לימודים והתנסות במסגרת צוותים של  IDEO.ORG . התכנית תימשך אחד עשרה חודשים, כדי שבוגריה יוכלו להשתלב לאחר סיום ההכשרה בפרויקטים לשיפור איכות החיים של קהילות במצוקה במקומות שונים בעולם. הלימודים וההכשרה מתבצעים במסגרת צוותים אשר כל אחד מהם כולל  שלושה מתכננים בכירים של IDEO, ואילו ארבעת האחרים, התלמידים, נבחרים ממקומות שונים בעולם לאחר שהוכיחו כישורי מנהיגות בתחומים הרלבנטיים לפרויקט. המועמדים צריכים להיות בעלי ניסיון מוכח של לפחות שלוש שנים ובמידת הצורך מטפל IDEO גם בויזות העבודה שלהם בארה"ב.
מנהלי IDEO מאמינים כי הארגון החדש שיתחיל לפעול בחודשים הקרובים ישמש גם כמודל לחיקוי ויהיה סמן ימני עבור מספר רב של חברות ועסקים.


ל IDEO שמונה סניפים הממוקמים בשלוש יבשות ומועסקים בהם 500 אנשי מקצוע.  בשלושים שנות קיומה עומדת החברה מאחורי 1,000 פטנטים, כאשר מאז שנת 1991 זכתה ב 346 פרסים יוקרתיים והיקף הכנסות של כ 100 מיליון דולר בשנה.powered by: mipotech