איך לקדם את העסק במדיה החברתית?

המדיה החברתית התפתחה בשנים האחרונות ומימדיה גדלו ברמות בלתי רגילות. היא תופסת מקום מרכזי בחיינו הפרטיים והן בחיים המקצועיים שלנו. על אילו צרכים עונה המדיה החברתית וכיצד לתעל אותם לצורך קידום העסק?

ודאי שמתם לב שהעולם שלנו הפך לדיגיטלי בשנים האחרונות. מתי בפעם האחרונה התקשרנו לחברים שלנו? היום אנו מקבלים את כל העדכונים אודות החברים שלנו, באמצעות הפייסבוק, הטוויטר, האי מייל, המסנג'ר, הסקייפ ועוד סוגי תקשורת דיגיטלית.
יש בכך יתרונות: המדיה החברתית חוסכת לנו זמן. הפייסבוק למשל פותר לנו את הבעיה הזאת ובאמצעות עדכון הסטטוס שלנו, כל החברים שלנו מעודכנים במה שמתרחש בחיינו.
בנוסף, המדיה החברתית חוסכת לנו כסף ש"נבזבז" באם נתקשר לחברים שלנו באמצעות הטלפון.
ובמעבר חד לפן העסקי, המדיה החברתית מאפשרת לנו לקדם את העסק שלנו, לרכוש חברים חדשים, לרכוש את אמונם ולהגדיל את קהל הלקוחות שלנו בפועל, דבר שיתורגם בסופו של דבר למכירות. כיצד בדיוק, אנחנו נבחן בהמשך המאמר.

לצד היתרונות, למדיה החברתית ישנם חסרונות:
בפן החברי, במקום לקרב בינינו לבין החברים שלנו, היא דווקא מרחיקה אותנו. למשל, במקום להתקשר ולהגיד מזל טוב, אנחנו משגרים איגרת אלקטרונית. כמובן, שההתייחסות הזאת נכונה יותר לגבי הדור הצעיר יותר, משום שהדור המבוגר יותר (גילאי 50+) עדיין ממשיכים לתקשר באמצעות המדיה המסורתית: טלפונים בעיקר.

מה עומד מאחורי ההצלחה של המדיה החברתית בעידן המודרני?

אם נסתכל על הפסיכולוגיה מאחורי המדיה החברתית, נוכל להבין את המשותף בין פייסבוק, טוויטר, סקייפ, פליקר וכיו"ב. לדבריו של ד"ר ירדן לוינסקי, פסיכיאטר במקצועו, כל אלה מחקים התנהגות אנושית ומתנהלים באופן שבו האנשים מתנהלים. ד"ר ירדן לוינסקי מסביר כי כל אדם זקוק ל-3 מרכיבים בסיסיים:

1. ערך עצמי – מי אנחנו ומה אנו שווים?
2. אידיאלים – למי אנו רוצים להידמות?
3. נראות – שיבינו את מה אנו מרגישים בפנים.

הצדדים האפלים של הרשתות החברתיות: הן מציעות כל מה שנרקיסיסט ממוצע צריך

החברה המודרנית מטפחת נרקיסיזם, המסר שמועבר כיום לאנשים הוא: להתבלט ולהיות שונה וייחודי. הרשתות החברתיות מעניקות לנו תחושה של מיקרו סלבריטאים, הן מספקות תחושת שייכות וערך עצמי על פי פירמידת הצרכים של מאסלו. אנחנו חושפים מרצוננו את התמונות שלנו, את הדעות שלנו, את הרגשות שלנו. למעשה, המדיה החברתית מהווה כערוץ למימוש אקסהיביציוניזם. אנו חשופים לעולם כולו: פייסבוק וטוויטר מספקים פריצת גבולות רגשיים ואנו נמצאים למעשה בקשר "אינטימי" עם כל העולם.

יש במדיה החברתית גם מענה לחרדת היכחדות – שניעלם ולא נהיה חשובים יותר. לכן, אם אנשים עושים לי לייק, אני יכול להיות רגוע שאוהבים אותי.

בשורה התחתונה, פייסבוק וטוויטר עושים עלינו מניפולציות מתוכננות ואנו מרצון משתפים פעולה!

המדיה החברתית מגדלת אצלנו אובססיות לגבי הדברים הקטנים ומספקת לנו צרכים מיידיים: סיפוק של מציצנות: מי מבלה עם מי ואיפה, מי עושה מה. סיפוק של "אני חשוב למישהו": כולם מחפשים אהבה וזקוקים לאהבה. גם ברשת רוצים להרגיש שייכים ואהובים.


5 טרנדים בעולם הדיגיטלי

לדברי יועץ השיווק הדיגיטלי, ליאור צורף ישנם 5 טרנדים חמים בעולם הדיגיטלי כיום. מה בעלי העסקים יכולים ללמוד מכך?


1. שילוב בין העולם הפיזי לבין העולם הדיגיטלי – הקו בין שני העולמות הללו מטשטש.
2. יצירת חוויות – צרו חוויות עבור הלקוחות שלכם, צלמו אותן במטרה שהם ירצו לשתף אותן עם חבריהם ובכך ליצור באזז עבורכם.
3. התוכן הוא המלך - יצירת תוכן מעניין בעידן האינטרנט הוא הכל.
4. הצרכנים הם אלה ששותפים בתכנון המוצרי והשיווקי שלנו
5. המדיה החברתית –  אם אתם פותחים חשבון בטוויטר, רצוי שיהיה לו ערך בעבור הלקוחות שיעקבו אחריכם.


שימוש אפקטיבי במדיה החברתית לקידום העסק

• אם אתם פותחים עמוד מעריצים לעסק שלכם בפייסבוק, רצוי שתזכרו כי זוהי רשת חברתית קודם כל ומדובר כאן בראש ובראשונה על בניית יחסים עם אנשים.
• אנשים רוצים שתדעו מה הם עושים. כעסק, רצוי להגיב לקהל שלנו. ישנה אסכולה חדשה בשיווק הגורסת First listen, then sale – ראשית הקשיבו לו ורק אחר כך נסו למכור לו.
• בעת משבר, כדאי להחזיק מעמד ולא לברוח, מציין ד"ר לוינסקי. להראות ללקוח שאתם חברה שלוקחת אחריות ולתקן במידת הצורך.
• מדיה חברתית אינה מתחילה ונגמרת בפייסבוק. פייסבוק היא רק אחת מאופציות רבות אחרות לשימוש ברשת, מסביר ליאור צורף.
• עוד מוסיף צורף כי לפני שאתם יוצאים בקמפיין במדיה הדיגיטלית תוודאו שעניתם "כן" לארבעת הגורמים הבאים: האם הרעיון שלנו- אמיתי? רלוונטי? אמין? והכי חשוב מעניין?
• כמו כן, תחשבו האם הרעיון שלכם ייצור שיחה בקרב הלקוחות? האם הלקוחות שלכם ירצו לשתף בכך את החברים שלהם?
• ניהול שוטף של המדיה החברתית שלכם על ידי איש מקצוע.
• גם אם יש לכם מעט מעריצים בדף הפייסבוק שלכם, טפחו אותם והתנהגו כאילו יש לכם הון מעריצים תוך שאתם מדברים אליהם בגובה העיניים. הציבו יעדים ודבקו בהם.

 

* על הכותבת: לנה אבאיב, MBA, מנהלת שיווק דיגיטלי באתר החדשות ישראל NOW.powered by: mipotech