חברות כרטיסי האשראי משיקות תכניות נאמנות מבוססות סחר אלקטרוני

בניגוד לתכניות הנאמנות של הרשתות הקמעוניות הרואות רק קטע מהפעילות הכספית של הצרכנים, חברות כרטיסי האשראי יכולות לקבל מידע אינטימי מפולח על כל לקוח (אפריל 2010)

חברת כרטיסי האשראי מסטר קארד עומדת להשיק בשיתוף עם חברת אינטרנט נקסט ג'אמפ אתר שיפנה לבעלי הכרטיסים על פי זיהוי של הרגלי הקניה שלהם ופענוח פרופיל הזהות הצרכנית שלהם. חברת נקסט ג'אמפ מניו יורק עוסקת בניטור התנהגות הצרכנים ומפלחת את קניותיהם על פי קטגוריות, רשתות קמעוניות, והמותגים המועדפים עליהם. השקת אתר הסחר האלקטרוני הייחודי נתקלת גם בביקורת מארגונים המטיפים לחיסיון המידע. פרופ' אניטה אלן מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה של פנסילבניה כי הצרכנים נתנו מרצונם מידע יקר ערך תמורת רווח בטווח הקצר. גם אמריקן אקספרס פועלת בתחום זה באתר הקרוי Daily Wish, וכפי שמתברר גם חברת כרטיסי האשראי ויזה עומדת להשיק אתר שייקרא RightCliq, המיועד לסייע למחזיקי הכרטיסים לערוך השוואת מחירים ופרמטרים אחרים בין מוצרים כאשר הם מבצעים רכישות אונליין.


פרשנות העורך: חברות כרטיסי האשראי נכנסות עתה לתחום שעד כה מסיבות שונות לא פעלו בו, למרות המידע הרב והמפולח המצטבר אצלם על כל מחזיק כרטיס. בניגוד לרשתות קמעוניות, האוספות מידע על הרגלי הקניה של הלקוחות, על פי מוצרים, היקף קנייה ופרמטרים אחרים, המאפשרים להן לזהות דפוסי קנייה הקשורים לסגנון חיים, הרי שבאמצעות כרטיסי האשראי ניתן לקבל מידע אינטימי מפולח על כל לקוח. מתי נסע לחו"ל, מה היה דפוס ההתנהגות הצרכנית שלו בחו"ל, היכן סעד, היכן בילה, אלה מוצרים רכש וכד'. חברות האשראי יצטרכו להציע למחזיקי הכרטיסים בונוסים משמעותיים כדי שיסכימו להיכלל בתכניות הנאמנות שלהם, ובמקביל להתמודד עם ארגונים ואף רשויות ממשלתיות שיראו בכך הפרה של חיסיון הפרט.powered by: mipotech