שיווק 'מפה לאוזן' מגדיל באופן משמעותי את מספר הרכישות המקוונות באזור/שכונה


מחקר שנעשה על ידי הפרופ' לשיווק דייוויד בל מאוניברסיטת וורטון מצביע  על כך כי גידול במספר הרכישות באמצעות האינטרנט באזור מסויים הוא תוצאה של מערכת תקשורת בין אישית של המתגוררים באותו אזור, תופעה שכונתה על ידו "אפקט השכונה". הסקר בוצע בשיתוף עם אתר הסופרמרקט Netgrocer והקיף 30,000 אזורי מיקוד (Zipcode), ונערך במשך 45 חודשים. הממצא המרשים ביותר הוא, כי כאשר נוצרת מערכת תקשורת בין אישית 'מפה לאוזן' באזור מסוים, נראה גידול של עד 50% במכירות.

 

"אפקט השכונה" מייצר רק לקוחות חדשים.  לאחר מכן הם חוזרים להיות צרכנים עצמאיים המחליטים להמשיך או להפסיק את הקניות באתר בהתאם לביקושים האישיים שלהם.

 

 המחקר מראה עוד, כי תוספת הלקוחות של Netgrocer דומה להתפשטות מגפה של מחלת השפעת. באזורים בהם זוהו פעילויות רבות בתקשורת בין אישית, התווסף מספר גדול יותר של לקוחות חדשים. יחד עם זאת התברר כי "אפקט השכונה" קיים בעיקר לגבי תוספת של לקוחות חדשים. לאחר שלקוחות אלה צברו ניסיון בקניה המקוונת, הם חוזרים להיות צרכנים עצמאיים המחליטים להמשיך או להפסיק את הקניות באתר בהתאם לביקושים האישיים שלהם.  ממצאים אלה מקבלים חשיבות רבה עקב העובדה, כי המכירות באמצעות האינטרנט גדלו בשנת 2003 ב- 51% לעומת השנה שקדמה לה והגיעו ל- 114 מיליארד דולר. עובדה נוספת היא, כי 79% מכל הקמעונאים המקוונים היו רווחיים. את הרווחיות הגבוהה מייחסים לפילוח המדויק יותר של הצרכנים, ולעובדה כי רבים מהקמעונאים המקוונים חושפים את מוצריהם בטכניקה של שיווק ישיר, שהיא יעילה וזולה יותר מאשר פרסום בכלי התקשורת ההמוניים.

התייחסות: לשיווק הויראלי עוצמה המגמדת כל שיטת שיווק אחרת. הבעיה היא, שקשה לגרום לצרכנים להמליץ לחבריהם באופן וולונטרי לרכוש מוצר כלשהו. יחד עם זאת צריך להזכיר כי פרוקטר אנד גאמבל מפתחת בשנים האחרונות קונספט שיווקי "מפה לאוזן" במסגרת יחידה הקרויה TREMOR כחלק מתובנה לפיה בני נוער רואים במרבית הפרסומות מטרד של ממש. על בסיס מחקרים פותחה שיטה לפיה מועבר מידע מתוכנן היטב למספר קטן של בני נוער "משפיעים"המייצרת באופן וולונטרי "שיווק ויראלי".powered by: mipotech