כמחצית ממנהלי בתי הספר בניו יורק יוחלפו במנהלים שהוכשרו באקדמיה למנהיגות

ג'ק וולש, המנכ"ל לשעבר של חברת הענק ג'נרל אלקטריק שהפך לגורו בתחום הניהול והשיווק, משמש לא רק כחבר מועצת המנהלים של האקדמיה אלא גם כמורה מן המניין

"ברגע זה חדלתם להיות מומחים להוראה, ועליכם להפוך למומחים לפיתוח מורים," אמר ג'ק וולש בקורס של האקדמיה למנהיגות של ניו יורק,  בו השתתפו מנהלים נבחרים של בתי ספר בעיר ואשר נועד להטמיע בבתי הספר עקרונות ניהול כשל תאגידים מובילים. "מצבכם קשה יותר מזה של מנהל תאגיד הנושא איתו אקדח טעון, אך עדיין יש לכם די כלים כדי ליישם את המנהיגות שלכם," הוסיף ואמר וולש.

 האקדמיה למנהיגות הוקמה לפני כשנתיים, עם תקציב שנתי של 75 מיליון דולר, על ידי מייקל בלומברג, איש העסקים המולטי מיליונר שהפך לראש העיר הדינמית ביותר בעולם. תוכנית הדגל של האקדמיה - "ילדים תחילה" - היא גם השאפתנית ביותר, והיא שמה לה למטרה לגייס ולהכשיר עד לשנה הבאה 600 מנהלי בתי ספר מתוך 1,100 הקיימים בניו יורק, במטרה לחולל שינוי מהותי במערכת החינוך של העיר. ג'ק וולש, המנכ"ל לשעבר של חברת הענק ג'נרל אלקטריק שהפך לגורו בתחום הניהול והשיווק, משמש לא רק כחבר מועצת המנהלים של האקדמיה אלא גם כמורה מן המניין. האקדמיה גייסה לשורותיה מנהלים בכירים של תאגידים מובילים, כדי להטמיע בקרב אלה המיועדים להיות מנהלי בתי ספר את השיטות המתקדמות ביותר של הכשרת מנהלים הנהוגות בתאגידים. אחת הסדנאות הוקדשה לבעיית ההפצה של ספרי הלימוד: ביום הלימודים הראשון בכל שנה אמורים כשישה מיליון ספרי לימוד להיות מחולקים בבתי הספר. נואל טישי, פרופסור להתנהגות ארגונית באוניברסיטת מישיגן שהנחה את הסדנה, הראה לתלמידיו כיצד להשתמש במודל 'מיפוי התהליך' שאותו פיתח בעת שהיה האחראי להכשרת מנהלים בג'נרל אלקטריק. "מעולם לא הנחיתי סדנה שמשתתפיה קלטו ויישמו את עקרונות המודל כה מהר," אמר.

התייחסות: מנהלי בתי ספר הם מנכ"לים לכל דבר ואחראים במידה רבה לעתידם של התלמידים.  המבחן העיקרי הוא בכושר המנהיגות והיכולת שלהם להוביל את בית הספר עליו הם מופקדים למקומות הנכונים. כאשר השתחרר ראש העיר תל אביב רון חולדאי מהצבא, הוא שימש במשך מספר שנים כמנהל בית ספר גימנסיה הרצליה, ובכך היה אמור לשמש כמודל חיקוי למנהלים בכירים אחרים, שמערכות החינוך בישראל עדיין ממתינות להם.

 powered by: mipotech