200 מכוניות שטח מתוצרת סין הגיעו לאירופה ונמכרו מייד

מחיריהן בגובה של כ 20,000$ נמוכים בכשליש ממחיר מכוניות השטח המיוצרות באירופה, ארה"ב או יפאן מעודכן ל 15.7.2005

יצרני המכוניות האירופאיים בלחץ. לפני כשבוע הגיעו לנמל אנטוורפן שבבלגיה 200 מכוניות השטח הראשונות מתוצרת סין, שמחיריהן בגובה של כ 20,000$ נמוכים בכשליש ממחירי מכוניות מאותה קטגוריה המיוצרות באירופה, ארה"ב או יפאן. בשנה שעברה ייצאו הסינים כ 100,000 מכוניות בעיקר למדינות דרום מזרח אסיה, אפריקה והמזרח התיכון.  המהלך הנוכחי הוא בבחינת חדירת גישוש לשוק האירופאי המפונק והמורגל במכוניות באיכות גבוהה. מהלך זה הוא בבחינת טעימה ראשונה היכולה לבשר את ההצפה הצפויה של אירופה במכוניות סיניות בשנים הקרובות. יכולות הייצור של הסינים והטכנולוגיה העומדת לרשותם משולבים בכוח אדם זול, יכולים לערער את המודלים העסקיים האיתנים ביותר של היצרנים המקומיים. גם ארה"ב נמצאת על הכוונת הסינית, ונמסר כי בעוד כשנה יתחילו להימכר בצפון אמריקה מכוניות קומפקטיות מתוצרת סין שמחירן כ 7,000 דולר. 

התייחסות: סביר להניח כי בשנים הקרובות נראה יותר שת"פים בין יצרנים אירופאיים, אמריקניים ויפאנים לבין יצרנים סיניים. זאת על פי מודל שת"פ שהוכיח עצמו בין יצרנים יפאניים לאירופאיים ואמריקנים. מאחר שהיקפי הייצור של מכוניות סיניות ילכו ויגדלו, אין ספק כי בשנתיים הקרובות צפויים זעוזעים באותן חוליות חלשות של ענף הרכב באירופה ובארה"ב.

יחד עם זאת, נראה כי המהלך הנוכחי הוא בתזמון מעולה, במיוחד באותן ארצות הסובלות מאבטלה גבוהה ומאיום של מיתון, כאשר הרגישות למחיר היא גבוהה במיוחד. המחירים הנמוכים של המכוניות הסיניות יכולים גם לשנות את מבנה שוק הרכב בישראל, אם וכאשר יגיעו לכאן.powered by: mipotech