פילוח הגולשים באתרי הסחר יצר קטגוריה של "פראיירים" המקבלים הצעות במחירים גבוהים במיוחד

חברות הסחר האלקטרוני אוספות באופן שיטתי נתונים על ההתנהגות הצרכנית של הגולשים ומשנות את המחירים של המוצרים בהתאם לפרופיל הלקוח מעודכן ל 7.6.2005

גם אם רכשת פעם אחת ויחידה מוצר באינטרנט ולא עמדת על כך שאתה משלם יותר מדי, יתכן שתמצא עצמך בקטגוריית ה'פראיירים' של החנות הווירטואלית, שכמובן יכולה למכור את נתוניך עבור כסף טוב לחברות אחרות המתמחות בקנייה מקוונת.

ממצא זה התפרסם בשבוע שעבר במסגרת מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת פנסילבניה. המחקר מצא עוד, כי קרוב לשני שליש של הגולשים המבוגרים באינטרנט מאמינים באופן מוטעה לחלוטין כי מכירת מוצרים במחירים שונים לאנשים שונים היא לא חוקית. כ- 87% מהנשאלים ענו בתשובה לשאלה בנושא, שהם מתנגדים באופן חריף למכירת מוצרים במחירים שונים. מסתבר עוד, כי למרות שעומדים כיום לרשות הצרכן מנועי חיפוש משוכללים המאפשרים לו לעשות השוואת מחירים בין מוצרים שונים, הרי שגם חברות הסחר האלקטרוני אוספות באופן שיטתי נתונים על ההתנהגות הצרכנית של הגולשים – ועל פי הפרופיל המתקבל  הן משנות את המחירים של המוצרים אותם הן מציעות להם. תובנה חדשה זו מאפשרות לאתרי הסחר להגיע לרווחיות גבוהה יותר, וזאת בניגוד לחנויות פיסיות, אשר שם השקיפות גדולה יותר ולא ניתן למכור לשני לקוחות בו-זמנית את אותו מוצר במחירים שונים.

עורכי המחקר יצאו בפנייה לרגולטור להתקין תקנה לפיה ייאלצו הקמעונאים הווירטואליים לחשוף איזה מידע הם אוספים אודות הגולשים, וכיצד הם משתמשים במידע זה. כמו כן מבקשים החוקרים לכלול בתוכנית הלימודים של האוניברסיטאות קורס שילמד את הסטודנטים כיצד להגן על עצמם כצרכנים.

התייחסות: ממצא זה אינו מפתיע את מי שמצוי בתחום זה. שיווק מבסיס נתונים, שהוא אחד היסודות ההכרחיים לתוכניות נאמנות, מחלק מזה שנים את הלקוחות לקטגוריות לפי מידת נאמנותם למותג ולחברה. בעבר, לפני עידן האינטרנט, נהגו חברות אמריקניות למכור מוצרי צריכה במחירים שונים לפי פילוח של אזורים גיאוגרפיים שקוטלגו על פי פרמטרים של הכנסה והתנהגות צרכנית. האינטרנט מאפשר לאתרי סחר אלקטרוניים לנקוט גישה זו גם באזורים גיאוגרפיים קטנים, כמו ישראל למשל.

 powered by: mipotech