רגולציה עצמית של חברות המתמחות ב"שיווק מפה לאוזן"

חלק מהטכניקות הנהוגות ב"שיווק מפה לאוזן", כמו שימוש בשחקנים המשוחחים במקומות ציבוריים על מוצרים שונים, זכו לביקורת על כך שהן היו על גבול האתיקה

"האגודה לשיווק מפה לאוזן" (WOMMA), שנוסדה בשיקגו לפני כשנה על ידי החברות המובילות בתחום השיווק הוויראלי, הודיעה לפני מספר ימים על התקנות וההנחיות המחייבות את חבריה. על כך מדווח הוול סטריט ז'ורנאל. השימוש בטכניקות שונות ל"שיווק מפה לאוזן", המכונה גם Buzz Marketing, גדל בשנה האחרונה בקצב גבוה. חלק מהטכניקות, כמו שימוש בשחקנים כדי שישוחחו במקומות ציבוריים על מוצרים שונים, זכו לביקורת על כך שהן היו על גבול האתיקה. "ישנן חברות המשתמשות בשיטות המוליכות שולל, שכן צרכנים שונים חושבים שהם מדברים עם משתמש אותנטי בעוד שלמעשה הוא מעמיד פנים," אומר גרי רסקין, המנהל חברה בפורטלנד העוקבת ומדווחת אחר פעולות לא אתיות בתחום השיווק מפה לאוזן. "התופעות האלה הן למעשה מסחור של מערכות יחסים אנושיות," הוא מדגיש.

 

חלק מהטכניקות הנהוגות ב"שיווק מפה לאוזן", כמו שימוש בשחקנים המשוחחים במקומות ציבוריים על מוצרים שונים, זכו לביקורת על כך שהן היו על גבול האתיקה

 

דוגמא בולטת לכך היא, כאשר חברת משקאות שכרה צעירות בעלות הופעה חיצונית נאה במיוחד שנכנסו לבארים ופתחו בשיחה עם היושבים שם, בעיקר עם גברים, כשהן מזמינות את המשקה "ייגרמייסטר" ומעמידות פנים שהן לקוחות אותנטיות שפיתחו אהדה מיוחדת למשקה - שהוא בטעם של סירופ נגד שיעול. דוגמא נוספת היא כאשר הסניף האמריקני של חברת Sony Ericsson Mobile Communication שכר שישים שחקנים, שהתחזו לתיירים וביקשו מעוברים ושבים לצלם אותם באמצעות הטלפונים הניידים החדשים. לפי התקנות החדשות אסור יהיה להשתמש באנשים שאינם משתמשים אותנטיים כדי לקדם מכירות של מוצרים שונים. חברת יחסי הציבור אדלמן, אשר הקימה לפני כחצי שנה יחידה לשיווק מפה לאוזן, אינה משתמשת בשחקנים - וכמוה גם פרוקטר אנד גמבל, המבצעת מזה שנים שיווק מפה לאוזן באמצעות 250,000 בני נוער, המקבלים מהחברה מוצרים שונים ללא תשלום ומפיצים את יתרונותיהם בין מיליוני צעירים אמריקנים.

התייחסות: שיווק מפה לאוזן (שיווק ויראלי) מתפתח גם בישראל, בינתיים בעיקר באינטרנט על ידי הפצה של קליפים/פרסומות הנעשית באופן וולונטרי על ידי גולשים. בקרוב נראה גם ביטויים יותר מתוחכמים של שיווק מפה לאוזן, הן לקהלי יעד של ילדים ובני נוער והן של מבוגרים.  

 powered by: mipotech