חוקרים באוניברסיטת וורטון מעריכים כי לא ירחק היום שבו רוב ייצור הטקסטיל בעולם יתרכז בסין

ההערכה היא כי הנפגעות העיקריות מכך הן דווקא מדינות עולם שלישי, אשר נהנו עד כה ממכסות היצוא שהוטלו על סין

ההסכם הרב צדדי שהתיר למדינות שחתמו עליו להטיל מכסות ליבוא וליצוא טקסטיל פג ועקב כך עומדים פני הענף להשתנות לבלי הכר. ההערכה של מומחי אוניברסיטת וורטון היא, כי לא ירחק היום שבו רוב ייצור הטקסטיל בעולם יתרכז בסין. פרופסור מרשל מאייר מעריך כי התהליך הוא בלתי נמנע בגלל הצירוף של כוח עבודה זול ותשתית טכנולוגית, הקיימים בסין. כבר היום מייצרת סין כ-20% מהצריכה הגלובאלית בתחום הטקסטיל, אבל היא יכולה להגיע להיקף ייצור של 45%, ובעתיד היותר רחוק גם עד 70%, מהצריכה הגלובאלית. פרופסור עודד שנקר מ- Fisher College מעריך, כי התפוגה של ההסכם היא בבחינת 'קו פרשת המים' וכי זוהי הפעם הראשונה שהעולם מתוודע לשוק פתוח וחופשי בתחום הטקסטיל והביגוד.

 

ההערכה היא כי הנפגעות העיקריות מכך הן דווקא מדינות עולם שלישי, אשר נהנו עד כה ממכסות היצוא שהוטלו על סין - ואילו עתה, כאשר השוק נפתח ללא כל מכסות, הן עלולות לאבד מרכיב חשוב של הכלכלה שלהן

 

ההערכה היא כי הנפגעות העיקריות מכך הן דווקא מדינות עולם שלישי, אשר נהנו עד כה ממכסות היצוא שהוטלו על סין - ואילו עתה, כאשר השוק נפתח ללא כל מכסות, הן עלולות לאבד מרכיב חשוב של הכלכלה שלהן. פרופסור סטיבן קורבין מאוניברסיטת וורטון מעריך, כי בין המדינות שייפגעו יהיו מקסיקו, מדינות דרום אמריקה ויצרנים באסיה. האיגוד העולמי לסחר הוגן בטקסטיל קובע, כי כתוצאה מכך יאבדו במהלך השנים הקרובות כ- 30 מיליון מקומות עבודה, רובן בארצות עולם שלישי, מה שעלול לעורר רגשות טינה קשים כנגד ארצות המערב וסין וליצור מוקדים חדשים של אי שקט עולמי.

הסינים מודעים היטב לתחזית הבעייתית ולכן הם הטילו מסים על יצוא מוצרי טקסטיל שלהם כמו בגדים תחתונים, מכנסיים, חליפות ומעילים.

התייחסות: סין מתקרבת במהירות לאפשרות להפוך למעצמת על. הדהירה הבלתי פוסקת של הכלכלה במדינה שמספר תושביה מגיע ל- 1.3 מיליארד נפש, והמדיניות הנבונה והמבוקרת של הממשל הסיני, הפכו אותה לאבן שואבת של אמצעי ייצור והשקעות. ענף הטקסטיל בישראל יוכל להתמודד עם התופעה בעיקר בנקיטת אסטרטגיה של חדשנות, כדוגמת בגיר, ובהעברת הייצור לארצות ששכר העבודה בהן הוא זול במיוחד, כולל סין.powered by: mipotech