המפתח לחדשנות מניבה הוא שימוש ברעיונות של לקוחות

בגלל לחץ של לו"ז ליציאה לשוק נכשלות לא פעם החברות העושות קיצורי דרך בפיתוח היתרונות היחסיים של המוצר שניתן היה לזהותם באמצעות מחקרי שוק מקיפים

הדרך הטובה ביותר לחדשנות היא להשתמש ברעיונות של הלקוחות – זוהי הכותרת של מאמר שהתפרסם לאחרונה על ידי אוניברסיטת וורטון. היכולת להפוך תובנות של לקוחות למוצרים חדשים מבוססת על תרבות ניהול הרואה בחדשנות את ליבת העסקים של התאגיד. מחקר שנערך בסוף השנה שעברה על ידי חברת הייעוץ Booz Allen בין מנהלים בכירים של תאגידים באירופה מראה, כי כמחצית מהנשאלים אינם מרוצים מביצועי החברות שלהם בתחום החדשנות ובעיקר מן היכולת שלהן לזהות ביקושים לשירות או למוצר חדש.  הפרופסור לשיווק ג'ורג' דיי קובע, כי "הבעיה הגדולה ביותר היא כאשר חברות שליבת העסקים שלהן היא טכנולוגית  אינן מודעות למרכיבים הרגשיים של קהלי היעד שלהן."

 

בגלל לחץ של לו"ז ליציאה לשוק נכשלות לא פעם החברות העושות קיצורי דרך בפיתוח היתרונות היחסיים של המוצר שניתן היה לזהותם באמצעות מחקרי שוק מקיפים

 

הסכנה היא כי חברות כאלה מוצאות עצמן במלכוד של חדשנות טכנולוגית לשמה, מבלי להבין את הצרכים האמיתיים של הלקוחות שלהן. המאמר מציג מספר כללים לרענון החדשנות בחברות:

♣ עובדי החברה צריכים להשתמש בעצמם במוצרים החדשים לפני שהם מוצעים לקהלי היעד. מתברר כי אחת הסיבות לאיבוד היתרון בתחום החדשנות היא, שהמנהלים הבכירים מאבדים עניין במוצרים הנמכרים על ידם. ♣ חברות נוטות לעשות קיצורי דרך במחקרי שוק, בעיקר בגלל לוח הזמנים המחייב לעיתים לצאת עם מוצר חדש מהר ככל האפשר. עקב כך הן נכשלות לא פעם בפיתוח היתרונות היחסיים של המוצר, שניתן היה לזהותם באמצעות מחקרי שוק מקיפים. המומחים של אוניברסיטת וורטון תמימי דעים, כי חדשנות מוצלחת תיתכן רק אם יובנו היטב הביקושים של הצרכנים. ♣ מחקרים אתנוגרפיים (תצפיתיים) הם המתודה הקולעת ביותר להבנת ביקושי הצרכנים. כך היצרן הגרמני Claas Kgaa לציוד חקלאי הקים חוות ניסוי באזורים שונים, שם מתבצע מעקב אחר חקלאים המשתמשים בפיתוחים החדשים של החברה. חברת פרוקטר אנד גמבל מבצעת מחקרים תצפיתיים בבתיהם של צרכנים. ♣ ככל שהמהנדסים והמתכננים יהיו קרובים יותר לשוק כך החדשנות של החברה תישא פירות מניבים יותר.   

התייחסות: קונספט CRM מיושם באמצעות תוכנה, האוספת כל פיסת מידע מכל יחידה שהיא בתוך התאגיד או הרשת הקמעונאית והופכת אותה לחלק מהמאמץ השיווקי של התאגיד. זוהי שיטה המאפשרת לכל עובד במערכת לא רק להבין את תרומתו למאמץ השיווקי, אלא גם ובעיקר להיווכח כיצד מאמציו או מחדליו משפיעים על מאמצי המכירות -  כאשר החיבור הנכון עם השוק יכול לזהות ביקושים כפלטפורמה לחדשנות מניבה.

 powered by: mipotech