מגמה חדשה: בניינים

כיום נמצאים בבניה בארה"ב 453 בנייני משרדים "ירוקים", 247 בניינים באוניברסיטאות, 165 בתי ספר תיכוניים ו 137 בניני מגורים עודכן ב 4.2.2005

בניינים אשר הגגות שלהם מכוסים בירק, קירות עשויים מחומרים ממוחזרים ומתקני מיזוג אויר הלוכדים את האוויר הקר של שעות הלילה ומשחררים אותו באור היום – אלה הם מקצת מהתקנים החדשים ל"בניינים ירוקים" ההופכים למגמה בשוק הבניה בארה"ב.

כיום נמצאים בבניה בארה"ב 453 בנייני משרדים "ירוקים", 247 בניינים באוניברסיטאות, 165 בתי ספר תיכוניים ו 137 בניני מגורים.

אחת המטרות של מובילי המגמה, וביניהם גם משרד האנרגיה האמריקני, היא להגיע לחסכון של כמה עשרות אחוזים בצריכת אנרגיה של בניינים כחלק ממאמץ שיהיה כלל עולמי, אשר על פי דעת מומחים עשוי לצמצם את התחממות כדור הארץ המיוחסת לחומרים הנפלטים מהדלקים הנמצאים היום בשימוש, לשמר את מאגרי הנפט העולמי לזמן ארוך יותר, ולהקטין את הוצאות התחזוקה של הבניינים עקב עלויות האנרגיה המרקיעות שחקים. כך, גורד השחקים של חברת הרסט בניו יורק הוא בנין "ירוק", וגם תחנת משטרה שנבנתה לאחרונה בקליפורניה אף היא "ירוקה".

המועצה לבניה ירוקה שהיא שותפות של אקולוגיסטים ויצרנים של חומרי בניה השיקה תכנית בשם LEED (Leadership in Energy Environmental Design) המעניקה לבניינים העומדים בקריטריונים תווי תקן המעידים על כך שהם "ירוקים". מאז שנת 2000 אישרה LEED 167 בניינים, כאשר בתהליכי אישור נמצאים כ 1,800 בניינים. רוב ה"לקוחות" של LEED הם בנייני ממשלה, ארגונים שלא למטרות רווח, וכן חברות עסקיות.

התייחסות: קברניטי המגמה רואים בסין יעד מרכזי, שכן תנופת הבניה שם, עקב הפריחה הכלכלית היא בבחינת הזדמנות היסטורית שיכולה להפוך את המגמה החדשה לתהליך סטדנדרטי כלל עולמי בבניית בתים.

חברה אשר בנתה עד כה באוסטרליה 8,000 יחידות "ירוקות" צמודות קרקע עומדת לפעול גם בישראל. אך בארץ תידרש פעולת החדרה הכרוכה במהלך מתוכנן של יחסי ציבור כדי להציג את היתרונות שגישה זו תעניק  הן לדיירים והן לסביבה.

 

 powered by: mipotech