ספר חדש: סודות ההישרדות של חברות הקיימות 200 שנה ומעלה


אפילו חברה ישראלית אחת תוכל להתקבל כחברה במועדון היוקרתי Enoch, על שם חנוך אביו של מתושלח, אשר על פי הכתוב בספר בראשית עלה לשמים בלי שיצטרך למות לשם כך. הסיבה לכך אינה אנטישמיות או אפליה מסוג אחר, אלא בגלל העובדה כי למועדון זה יכולות להתקבל רק חברות הקיימות לפחות 200 שנה. זו גם הסיבה כי במועדון יש מעט מאד חברות אמריקניות. יש במועדון אקסקלוסיבי זה שלושים ושלוש חברות וכולן פרטיות, כמו Ditta Bortolo Nardini,  יצרנית הגראפה האיטלקית שהוקמה לפני כשלוש מאות שנה. אך ישנן חברות ותיקות יותר שאינן חברות במועדון מסיבותיהן הן, כמו Kongo Gumi היפאנית שנוסדה בעיר אוסאקה בשנת 578 כחברת בניה של מקדשים בודהיסטים, ובימינו בונה בנייני משרדים ודירות.  וויליאם או'הארה המתאר את התופעה בספרו Centuries Of Success, שיצא לאור בשנה האחרונה, מזהה מספר מרכיבים הכרחיים לתוחלת החיים המופלגת של חברות.

אחד מהם היא ההחלטה להוריש את ניהול החברה לבן הבכור בלבד, כאשר שאר הצאצאים נאלצים למצוא את דרכם במקומות אחרים. גישה זו מונעת פירוק החבילה בדור השלישי והרביעי. ג'ון דייוויס מבית הספר למנהל עסקים של הרווארד קובע, שהמרכיב החשוב ביותר הוא כי "בסיומו של כל דור צריכה החברה המשפחתית שיהיה לה מאגר של אמון, גאווה וכסף" - זאת כדי שהדור הבא יוכל לשמור על המומנטום העסקי. ג'ים קולינס, מחבר    הספר

Built To Last – Successful Habits Of Visionary Companies , אומר כי המפתח להישרדות ארוכת טווח הוא שמירה על העקרונות הערכיים של החברה.

ואכן, החברה הוותיקה ביותר במועדון היא Hosho היפאנית שנוסדה בשנת 718 ומנוהלת כיום על ידי הדור ה-46 של המשפחה, והמוטו שלה מאז היום הראשון להיווסדה הוא "שמור על האש, למד מהמים ועבוד יחד עם הטבע."

התייחסות: אמנם אין ולא יהיו בעתיד הקרוב חברות ישראליות שיוכלו להתקבל למועדון, אך בהחלט ניתן ללמוד מניסיונן של הוותיקות ועל דרכי ההישרדות שלהן.

 powered by: mipotech