אל ריס: לטלביזיה האינטראקטיבית אין סיכוי להמריא


האם לטלביזיה האינטראקטיבית יש עתיד? אם נשפוט לפי כמות הכסף שהושקעה בטלביזיה האינטראקטיבית על ידי המובילים בעולם בתחום זה, כמו מיקרוסופט ו-AOL, הרי שהתשובה היא חיובית - שכן תאגידים אלה אינם  נוהגים לזרוק את כספם. אך אם נשפוט לפי יכולת הניתוח של אל ריס, נגיע למסקנה כי חבל על כל אגורה המושקעת בטלביזיה האינטראקטיבית, כיוון שאין לה כל עתיד. במאמר שהתפרסם לאחרונה ב-ADAGE  קובע אל ריס נחרצות כי הטלביזיה האינטראקטיבית אינה מתאימה להרגלי הצפייה של צרכנים מכל הגילים. אל ריס מגלה, כי מיקרוסופט השקיעה בשנת 1999 חמישה מיליארד דולר כדי שהתוכנה שלה לטלביזיה אינטראקטיבית תותקן ב-10 מיליון מתקנים המשתמשים בטכנולוגיית TIVO. אך נכון להיום אף לא מתקן אחד נושא בקרבו את התוכנה. מיקרוסופט לא אמרה נואש, והשקיעה סכומים נוספים ב-ULTIMATE TV, אשר נוסף לתכונות ה- TIVO שלה ניתן באמצעותה לשלוח דוא"ל  ולנהל צ'טים תוך כדי צפייה בתכנית המועדפת על הצופה. העיתון USATODAY, הנפוץ ביותר בארה"ב, דיווח בזמנו על המיזם של AOL לטלביזיה אינטראקטיבית ותיאר את נפלאותיה: "צופים יוכלו להתקשר זה עם זה, לבצע קניות, לשחק משחקים, לקבל מידע בנושאים שונים ולהזמין סרטים ותכניות כבקשתם".

 

אף אחד אינו מוכן לצפות במסך טלביזיה מחולק ומפוצל, כאשר בחלק אחד של המסך תשודר התכנית האהובה עליו, בחלק האחר הוא יזמין פיצה, ובחלק נוסף הוא יקרא את חדשות היום.

 

אבל מה לעשות כשעל פי אל ריס בני אנוש, המתקשים לעתים לתכנת את מכשיר הוידיאו שלהם, אינם בנויים לפעילות מורכבת כזו. הוכח כבר כי בני נוער נוהגים לגלוש באינטרנט כשהטלביזיה פועלת ברקע, אך כאשר הם צופים במסך הטלביזיה הם רוצים לראות את התכנית המועדפת עליהם, ללא הפרעות. גם אנשים מבוגרים נוהגים לעתים לקרוא עיתון או מגאזין כאשר הטלביזיה ברקע, אך הם אינם רוצים שמסך הטלביזיה יתחלק לשניים או שלושה מסכים, כאשר בחלק אחד יצפו בסרט, בחלק השני יופיע המגאזין שלהם, ובחלק השלישי יוכלו להזמין אוכל ממסעדה סמוכה. אל ריס קובע, כי הטלביזיה היא מדיום פאסיבי, והפיכתה למדיום אינטראקטיבי אינה מתאימה להרגלי הצפייה של הצרכנים. הוא מסיים את מאמרו בתחזית של חברת FORRESTER, אשר קבעה כי בתוך ארבע שנים תגיע הטלביזיה האינטראקטיבית ל-20 מיליארד דולר, ובתחזית של דויטשה בנק, אשר קבע כי בתוך אותה תקופה יהיה היקף הפעילות של הטלביזיה האינטראקטיבית גדול יותר מאשר זה של הסחר האלקטרוני. אך מה לעשות, ותחזית זו נעשתה לפני ארבע שנים... ועדיין אין סימנים של ממש לכך.

התייחסות: משאבים רבים, ותקוות רבות עוד יותר, תולים משקיעים בטלביזיה האינטראקטיבית. גם בישראל מושקעים כספים בערוצים אינטראקטיביים, כולל ה-HOT אקזיט - ערוץ ריאליטי חי שמשלב פלטפורמה אינטראקטיבית עם תוכניות בשידור חי. הנעלם הגדול הוא שעדיין אין לו תשובה, הוא התנהגותו של הצופה. עמדתו של אל ריס צריכה להדאיג משקיעים רבים.

 

 powered by: mipotech