קקטוס הזהב


בכל שנה מוציאים בעלי עודף המשקל בכל רחבי העולם 40 מיליארד דולר על תכשירים, מוצרים, דיאטות ומכוני כושר האמורים לסייע להם לרזות - אך התוצאות, כידוע,  אינן מלבבות. העולם המערבי עולה במשקל בהתמדה בלתי נלאית, ועל פי משרד הבריאות האמריקני (NIH ) עלולים הדורות הבאים להיות במצב גרוע אף יותר מאשר הדורות הנוכחיים: 16% מגילאי 6-19 הם בעלי משקל יתר, מה שיוצר צפי לעלייה משמעותית במחלות כמו סוכרת ולב-ריאה כאשר הם יהפכו למבוגרים. גם האיגוד הבריטי למחלות לב מתריע מפני תופעת ההשמנה וקובע, כי 17% מהגברים ו-21% מהנשים בבריטניה סובלים מאוביסיות, בעוד ש-46% מהגברים ו-32% מהנשים סובלים מהשמנת יתר. תופעה זו מהווה מעין סטירת לחי לשתי המגמות העיקריות שתפשו להן מקום של כבוד בתעשיית הדיאטה בשני העשורים האחרונים. האחת - יותר ויותר מבוגרים שינו את הרגלי האכילה שלהם ועברו לדיאטה מאוזנת ובריאה יותר, והחלו לעסוק בפעילות גופנית. אך למרות זאת, כאילו מעשה שטן, התמונה הסטטיסטית מחמירה מידי שנה ואחוז בעלי משקל היתר רק גדל. המגמה השניה – שימוש בתכשירים כמו גלולות הרזיה למיניהן גרם לכך שמשרד הבריאות האמריקני מפרסם באופן שיטתי אזהרות מפני השימוש בתכשירים כאלה, הגורמים לתופעות לוואי אשר חלקן הן בלתי הפיכות - כמו איבוד של הסרוטינין הפוגע בתפקוד השכלי וגורם לדכאון, לחרדה ולהפרעות שינה. חברות התרופות משקיעות הון עתק בחיפוש אחר אותה גיזת זהב בדמותה של  גלולת הפלא אשר תדכא את התיאבון בלי לגרום לתופעות הלוואי הקשות, ומידי פעם מוצפת התקשורת העולמית ב"בשורה" חדשה, פרי פיתוח של ענק תרופות זה או אחר, האמורה להפוך את כולנו לרזים. אך כגודל הציפייה כן גודל האכזבה.

אך דווקא בימים אלה, כאשר רשתות המזון המהיר משנות את תפריטיהן ועוברות למנות דלות קלוריות, נראה כי "הבשורה" הגיעה - והפעם ממקור בלתי צפוי לחלוטין, בדמותו של צמח ה- Hoodia, שהוא מעין קקטוס מוזר הגדל  באופן טבעי רק במדבר קלהרי, ואשר אחת מהתכונות המוכחות של פירותיו היא הורדה משמעותית של התיאבון של אלה האוכלים מהם, עד כי כמות המזון היומית הנצרכת על ידם אינה גורמת לעלייה במשקל. השמועה על תכונותיו המופלאות של הצמח עשתה לה כנפיים, וצוות עיתונאים של "60 דקות" - תכנית האקטואליה היוקרתית והאמינה של רשת CBS - יצא לפני מספר שבועות למדבר כדי לעמוד מקרוב על הפלא, שעשוי אולי לשפר את גיזרתם של רבים ולגרום לשינויים דרמטיים בתעשיית ההרזיה המפרנסת ומעשירה יזמים רבים. הצוות הגיע לצמח, ואחת מחברותיו, העיתונאית לסלי סטאל, אכלה את הפרי.  היא דיווחה, כי לא רק שלא חשה בכל תופעת לוואי האופיינית לתכשירים שנועדו לדכא את התיאבון - כגון: טעם לא טוב בפה, דפיקות לב מואצות או תחושות לא נוחות במערכת העיכול - אלא שלמרבה הפלא, במשך כל היום לא בא כל דבר אוכל לפיה, כי היא פשוט לא היתה רעבה. שנה קודם לכן יצא למדבר קלהרי צוות של ה-BBC הבריטי כדי לבדוק מקרוב את הצמח האמור להפוך את כולנו לרזים. צוות ה-BBC בדק ומצא, כי צמח ה-Hoodia נמצא בשימוש מזה מאות ואולי אף אלפי שנים על ידי שבט ה-San Bushmen - אחד השבטים הפרימיטיביים שנותרו בעולם. אכילת הצמח נועדה לאפשר לגברי השבט הרזים לתפקד במשך ימים רבים, כאשר יצאו למסעי ציד ארוכים באזורים בהם כמעט שלא היה מצוי מזון. כתב ה-BBC  מספר, כי סמוך לשעה שש בערב, לפני שעמדו לאכול את ארוחת הערב שלקחו עימם ולצאת בדרכם חזרה,  אכלו הוא והצלם מצמח ה-Hoodia . המזון שהוכן עבורם נשאר בצידנית בלי שנגעו בו, ובמשך נסיעה של שש שעות לא רק שהרגישו ערים ורעננים אלא שלא חשו בכל צורך לאכול ולו כזית. גם כאשר הגיעו לחדרם במלון בחצות הלילה, עלו על יצועם בתחושה כי קיבתם מלאה, ללא כל צורך להכניס לפיהם דבר אוכל. לאחר שקמו משנתם בבוקר שלמחרת, עדיין הרגישו השניים כי הם "מלאים" וכי אין להם כל רצון לאכול את ארוחת הבוקר הכל-כך חביבה עליהם. רק לפנות ערב, כעשרים וארבע שעות לאחר שאכלו מהצמח, הצליחו להתיישב ליד השולחן ולאכול ארוחת ערב.   ד"ר ריצ'רד דיקסי, העומד בראש חברת התרופות הבריטית Phytopharm הפועלת עתה לפתח תכשירים להורדה במשקל המבוססים על ה- Hoodia, אומר כי תכונות הצמח האפריקני התגלו כבר בשנות הששים, ומאז הן נחקרות. ד"ר  דיקסי מסביר כיצד פועלת מולקולת ה- P57 , אותה מולקולה המצויה בקקטוס והאחראית לדיכוי התיאבון: "היפותלמוס הוא אותו חלק של המוח אשר תאיו רגישים במיוחד לסוכר. כאשר אדם מכניס מזון לפיו מועשר הדם שלו בסוכר, המגיע לאותו חלק של המוח, המגיב  מייד בהפעלת שדרים המאותתים לגוף כי הוא שבע. ככל שהדם רווי בסוכר רב יותר כך ירגיש הסועד כי הוא 'מלא' ואין לו כל צורך לאכול יותר.". המיוחד במולקולה P57 הוא כי למרות שכמעט ואינה מכילה סוכר, תאי המוח הרלבנטיים מזהים אותה כמי שמכילה סוכר פעיל פי 10,000 מהגלוקוזה - מה שגורם למוח להציף את הגוף בשדרים היוצרים תחושות האופייניות לאלה שלאחר ארוחה דשנה, וזאת למרות שמזון כלשהו לא הגיע למערכת העיכול. כך יכול אדם שאכל מצמח ה-Hoodia להסתובב ימים שלמים ללא אוכל, כשהוא חש כי רק לפני זמן קצר סיים לאכול.  

המעבדות הלאומיות של דרום אפריקה, אשר גילו את התופעה לפני כשלושים שנה, הצליחו לאחר  עשרות שנים של מחקר לזהות ולבודד את ה-P57 המצוי בפרי והגורם לאיבוד התיאבון. המעבדות רשמו על כך פטנט, ומכרו ל-Phytopharm הבריטית רישיון המאפשר לה לייצר ממנו את תכשירי ההרזיה. חברת התרופות הבריטית הוציאה עד כה כעשרים מיליון דולר על מחקר, אשר חלקו הגדול מומן בתחילה על ידי ענק התרופות Pfeizer, אשר נכנס לשותפות בפרויקט המבטיח. אך Pfeizer החליט לצאת מהעיסקה כאשר קצב הפיתוח  לא השביע את רצון החוקרים שלו, ובמיוחד בגלל שנוצר קושי לייצר גלולה אחידה המבוססת על החומר הטבעי, והושגו תוצאות חלקיות ובלתי מספקות מניסיונותיהם של החוקרים לייצר את התואם הסינתטי שלו. המחקר כלל ניסויים קליניים במתנדבים הסובלים מהשמנת יתר, והוכיח מעל לכל ספק את היעילות של P57. מתברר כי אותם משתתפים שקיבלו את ה-Hoodia צרכו כאלף קלוריות פחות ליום מהמשתתפים שהיו בקבוצת הבקרה וקיבלו גלולות פלסיבו. על רקע העיכובים שנוצרו בפיתוח גלולות המבוססות על מרכיב דיכוי התיאבון שבצמח, קיבלה חברת התרופות החלטה אסטרטגית להפיץ אותו במתכונת של חטיפים. חברת Phytopharm אף נטעה מטע ענק של Hoodia  בדרום אפריקה כדי לספק את הביקושים הצפויים לצמח, והצפי הוא כי בעוד כשלוש שנים נוכל לראות מוצרי מזון ובהם המרכיב הפלאי על מדפי הסופרמרקטים.

בשנים האחרונות מככב צמח ה-Hoodia בלא מעט מועצות מנהלים של חברות תרופות, ומסתבר שחלקן אינו מכיר ברישום הפטנט של המעבדות הלאומיות בדרום אפריקה, בטענה כי כל אחד רשאי לרכוש את הצמח או לגדלו ולעשות בפירותיו כרצונו, כולל רקיחת תכשירים לדיכוי התיאבון. ואכן, כבר מצויות בשוק גלולות אשר מפיציהן טוענים כי הן מכילות את החומר הפלאי. החברה האמריקנית Trimpsa כבר פיתחה גלולות אשר כל אחת מהן כוללת 75 מיליגרם של ה-Hoodia , והיא ממתינה לאישור של ה-FDA להפיץ את התכשיר בכל רחבי העולם. ההמולה סביב התכשירים המבוססים על הצמח עומדת להפוך עתה להתגוששות משפטית, כאשר חברת התרופות הבריטית טוענת כי גנבו ממנה מידע סודי על דרך ההכנה של התכשירים. בו זמנית גם התושבים האפריקנים במדבר קלהרי מרגישים מרומים, ואף הם עומדים לתבוע את הבריטים באמצעות משרד עורך דין דרום אפריקני על כך שגזלו מהם בעורמה את סודות הצמח המופלא.

לא קשה לנחש מה יקרה אם אמנם מוצרי מזון ותכשירים המבוססים על צמח ה-Hoodia יוכחו כמדכאי תיאבון ללא כל תופעות לוואי ויופצו בכל רחבי תבל. מחד יהיה זה בבחינת התגשמות החלום הרטוב של כל בעלי משקל היתר, אך מאידך יהיה זה גם חלום הבלהות של בעלי המניות בתעשיות רבות, כמו תעשיית הדיאטה המגלגלת מיליארדים, תעשיית המזון אשר תוכל לחזור ולטגן בשמן עמוק את מוצרי המזון המהיר, ואת כל אלה שכבשו את מדפי הסופרמרקטים עם מוצרי מזון דלי קלוריות. גם מכוני הכושר ויצרני ציוד הספורט עלולים להיפגע, שכן בשביל מה לטרוח אם ניתן לרזות ללא מאמץ? מפעלים וחברות יצטרכו להמציא את עצמם מחדש. אך כולנו, למודי ניסיון ב"בשורות" ישועה למיניהן, נצטרך להמתין עוד מספר שנים כדי להיווכח האם זוהי באמת התרופה האמיתית כנגד השמנה. ועד אז מוטב שנמשיך לעסוק בספורט, לאכול במידה ולהתרחק כמו מאש מאותן גלולות הרזיה.powered by: mipotech