ארה"ב: צמצום אשראי לעסקים קטנים מנתב אותם אל כרטיסי האשראי

חברות כרטיסי האשראי, שחלק מהן, מהוות זרוע אשראי נוספת של הבנקים, מנצלות את מצב האשראי הקשה בשוק וגובות ריבית המגיעה עד 30% (נובמבר 2009)

חברות כרטיסי האשראי בארה"ב ממקדות עתה את מאמצי השיווק שלהם לעסקים קטנים, המתקשים לקבל הלוואות ממקור המימון המסורתי – הבנקים. חברות האשראי, שחלק מהן, מהוות זרוע אשראי נוספת של הבנקים,  מנצלות את מצב האשראי הקשה בשוק, ומחייבות את העסקים בריביות גבוהות, המגיע לעיתים עד ל 30%. דווח כי בנק ג'יי.פי. מורגן, הפחית את היקף ההלוואות לעסקים קטנים ב 80%, אך השיק 4 כרטיסי אשראי חדשים המיועדים לעסקים, שתג הריבית שלהם הוא גבוה במיוחד. הרשות לעסקים קטנים, הפחיתה משמעותית את ההלוואות שהיא מעניקה בריבית נוחה, מה שמגביר את השימוש בכרטיסי האשראי. דווח עוד כי בעלי עסקים מגישים עתה בקשות לחברות שונות של כרטיסי אשראי, כפי שעשה זאת קבלן שיפוצים, שקיבל מימון לאחד הפרויקטים שלו, באמצעות 11 כרטיסי אשראי שהיו ברשותו.

פרשנות העורך: מפתיע, שעסקים קטנים, שהם עמוד השדרה של הכלכלה בכל ארץ מערבית, נקלעו דווקא בארה"ב, למצב שעלול לגרום לקריסתם, שכן בריביות כאלה, ספק אם ניתן להחזיק מעמד לאורך זמן. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, דרש לאחרונה מהבנקים להעמיד לעסקים הקטנים את האשראי הדרוש להם, אך נראה כי הבנקים לא ממהרים להיענות לדרישה זו, גם בשל גל פשיטות הרגל של בנקים, וגם בשל העובדה כי ענף הקמעונות ממאן להתאושש. ישראל צריכה לעקוב מקרוב אחר התרחשויות אלה, שכן, ענף היצוא שלנו מבוסס בחלקו על קצב ההתאוששות של השוק האמריקני.

 powered by: mipotech