צוות חוקרים השיג שיא עולמי באחוז האנרגיה החשמלית המופק מקרני השמש

אור השמש מורכב מצבעים שונים שכל אחד מהם עוצמת אנרגיה שונה הביא לתכנון משטחים סולאריים עם תמהיל יעיל של תאים העשויים מחומרים שונים (ספט. 2009)

צוות חוקרים לאנרגיה סולארית מהאוניברסיטה של דרום וולס באוסטרליה יחד עם קבוצות מומחים מארה"ב, הצליחו להשיג שיא עולמי בכך ש 43% מאור השמש הפך לאנרגיה חשמלית. ראש קבוצת החוקרים, פרופ' מרטין גרין, אומר כי זוהי פריצת דרך שהעלתה את רף ההמרה למקום הגבוה ביותר, ואשר ישמש אתגר לקבוצות מחקר אחרות. הוא הסביר כי אור השמש מורכב מצבעים שונים שלכל אחד מהם עוצמת אנרגיה שונה, החל בקרניים אולטרה סגוליות שלהם אנרגיה רבת עוצמה, ועד לקרניים אנפרה אדום, שלהם האנרגיה הנמוכה ביותר. על בסיס מידע זה תוכנן תמהיל של תאים סולאריים העשויים מחומרים שונים, המסוגלים למקסם את המרת קרני השמש לאנרגיה חשמלית, ולהגיע לרמה של  43%  המייצגת 0.3% יותר מההישג האחרון בתחום זה.

פרשנות העורך: אנרגיה סולארית שעד לפני מספר שנים נתפשה כבעלת יעילות נמוכה ועלות גבוהה, משיגה בשנים האחרונות יעילות הולכת וגוברת, וכמעט כל המדינות בעולם מקימות פרויקטים בהתאם. ישראל שפיגרה בתחום זה, למרות שהמיקום שלה הוא כמעט אידיאלי לשימוש באנרגיה סולארית, מיישרת קו, וכמה חברות משיגות פריצות דרך משלהן. יחד עם זאת, נדרשת גישה אוהדת יותר של משרדי האוצר והתשתיות לנושא זה.powered by: mipotech