ביקורת קשה על שיטת ה NPS לבדיקת נאמנות למותג

שיטה זו חדרה גם לישראל, אך עד מהרה ננטשה וכיום היא משמשת למדידה מהירה של מותגים שונים. השיטה מבוססת על שאלה אחת: האם היית ממליץ לחבר על מותג זה (אוג' 2009)

ה NPS  (Net Promoter Score) שאמורה לנבא עתידו של מותג ואת עוצמתו ואת רמת הנאמנות אליו, על פי מחקר המבוסס על שאלה אחת ויחידה, אינו יכול לנבא דבר. כך קובע בפסקנות המגאזין היוקרתי Journal of Marketing. "לא מצאנו שום סימוכין, לטענה כי ה NPS הוא האינדיקטור האמין ביותר המסוגל לנבא צמיחה של מותג" נאמר במאמר. ה NPS פותח על ידי היועץ פרדריק רייצ'לד המייצר עתה כותרות רבות המבוססת על מסקנות של "מחקר רשלני", נאמר עוד בפרסום זה. רייצ'לד עצמו, כך קובע המאמר, הודה במאמר שכתב והתפרסם באתר שלו כי האנליזה הסטטיסטית היא אכן הייתה רשלנית, אך תוקנה מאוחר יותר.

פרשנות העורך: שיטה זו יצרה תהודה עצומה, ובעיקר יצרה אתגר אצל גורמי מחקר שיווקי שונים, שראו בכך זילות של המקצוע. אך, עצם העובדה כי חברות כמו ג'נרל אלקטריק ואחרות אימצו שיטה זו, אומרת עליה משהו. לדעתי, שיטה זו, טובה לבדיקה מהירה אינדיקטיבית של מצב המותג בשוק בו הוא פועל, אך בפירוש אינה יכולה להחליף מחקרי מותגים המבוססים על החוסן הפיננסי של המותג, וותק, ועוד. שיטה זו חדרה גם לישראל, כאשר בתחילה נעשה בה שימוש גורף לבדיקת עוצמתם של מותגים, אך עד מהרה ננטשה על ידי אותם גורמים, וכיום היא משמשת למדידה מהירה של מותגים שונים.powered by: mipotech