הרגולטור הבריטי סגר את המיזם המצליח iPlayer של ה BBC

על מידת הפופולאריות של אתר ה iPlayer ניתן ללמוד מהעובדה כי בכל חודש בוצעו 41 מיליון הורדות של תכניות וסרטים על ידי תושבי בריטניה. (יולי 2009)

רשת ה BBC נאלצה לסגור את המיזם המצליח iPlayer הידוע כפרויקט Kangaroo שאפשר לתושבי בריטניה להוריד מהאינטרנט כמעט כל תכנית ששודרה אי פעם ברשת השידור הבריטית היוקרתית.  מיזם זה הוא ספין של רשת שידור ציבורית שלא למטרות רווח, שהפך לזרוע מסחרית נפרדת של הרשת שהכנסותיה על פי חוק מבוססות על אגרה של תושבי בריטניה. המהלך המכריע התבצע בחודש פברואר השנה כאשר הרשות להגבלים עסקיים בבריטניה (Competition Commission) קבעה כי ה iPlayer, מעניקה יתרון יחסי לא מוצדק לשלושת הרשתות שהשקיעו במיזם - BBC Worldwide, ITV ו ערוץ 4. כתוצאה מהחלטה זו פוטרו רוב העובדים של המיזם. חברת Arqiva שביצעה עבור הערוצים השותפים את השידורים באינטרנט, מנהלת עתה דיונים עם רשתות טלביזיה, וגורמי מדיה אחרים, כדי לקבל גישה לתכנים שלהם. החברה מתכננת להשיק בבריטניה שירות VOD , מבוסס על הטכנולוגיה שפותחה במסגרת פרויקט קנגורו, כאשר המודל העסקי יתבסס על מנויים ומכירה של פרסומות. על מידת הפופולאריות של ה iPlayer ניתן ללמוד מהעובדה כי בכל חודש בוצעו 41 מיליון הורדות של תכניות וסרטים.

פרשנות העורך: גישת 'יקוב הדין את ההר' שנקט הרגולטור הבריטי מייצגת, למרות כאב הלב של הצופים, מנהל תקין, ללא קריצות עין וללא קומבינות. כך, שירות פופולארי שהעניק שעות רבות של הנאה לצרכן הבריטי, נסגר בתוך זמן קצר, כשהוא גורם תוך כדי כך להפסדים כספיים לכל השותפים במיזם. השתלשלות עניינים בסגנון ישראלי, כמו המכרז לערוץ 10 שהקשר המקרי בין כתב המכרז שזיכה את בעליו בזיכיון, לבין ההתנהלות בפועל היה שם המשחק, לא יכול היה להתרחש במדינה שיש בה מנהל תקין.

 

 powered by: mipotech