שיווק ויראלי: חשיפה מדהימה - אך ספק אם המסרים השיווקיים מועברים לצרכנים


המונח CPT (COST PER THOUSAND) שגור בפיו של כל פרח פרסום מתחיל ומייצג את עלות הפרסום לכל אלף איש שנחשפים אליו. השיווק הויראלי, אשר בעבר נהוג היה לכנותו  "שיווק מפה לאוזן", לא רק שקיבל תאוצה מדהימה כאשר הפס הרחב ADSL) ) הפך לנחלת רבים, אלא שעלותו בבחינה של CPT היא כמעט אפסית. בימים אלה התפרסם כי "קליפ" פרסומת של רשת המזון המהיר ברגר קינג  הגיע לתפוצה של 266 מיליון צרכנים בכל רחבי העולם, כאשר בימים הראשונים להעברתו באינטרנט נחשפו אליו למעלה ממיליון איש. הפרסומת של ברגר קינג, אשר הושקה בחודש אפריל האחרון, גרמה ל-9 מיליון איש להיכנס לאתר שהוקם במיוחד עבור פרסומת זו ולהפעיל את האופציות השונות המוצעות שם. שם המשחק הוא הפיכת נושא הפרסום לתוכן מבוקש על ידי הצופים, בין אם באמצעות הומור סוחף ובין אם על ידי משחק סמי-אינטראקטיבי.

 

266 מיליון איש צפו בפרסומת של רשת המזון המהיר ברגר קינג שהופצה בטכניקה של שיווק ויראלי

 

הפרסומת, שהמוטו שלה הוא "עוף לפי בקשתך", היא משעשעת ומבוססת על דמות של תרנגול דמויBIGBIRD , שהופיעה בתכנית הטלביזיה של דניס מילר בארה"ב. העובדה כי היא נצפתה במספר רב של מדינות  בכל רחבי העולם מראה כי הקונספט הוא נכון למרות שהוא מבוסס על דמות תרבותית 'מקומית' אמריקנית.

מובילי דעת קהל באמצעות האינטרנט, וכיום כמעט כל מי שמחובר לפס רחב שייך לקטגוריה זו, מאופיינים בכך שלכל אחד מהם רשימת תפוצה של חברים ומכרים  להם הוא מפיץ מצגות, "קליפים", צילומים וסתם בדיחות, כאקט של המלצה. ממש כמו שבהתכנסות של חברים מתפתחת לעתים מעין 'תחרות' של מי-יספר-את-הבדיחה-האחרונה, הרכילות העסיסית או האירוע המדהים שרק מעטים נחשפו אליו. סט גודין בספרו "להתיר את הרצועה של הרעיון הויראלי" מכנה אותם  "מתקשרים סידרתיים", המפיצים כמעט בכל יום מידע חדש לאנשים רבים ככל האפשר. המיוחד במידע זה  הוא בכך שה"מתקשרים" מסננים אותו היטב לפני ההפצה על פי קריטריונים מחמירים של אמינות, עניין וחדשנות. סט גודין קובע בספרו כי "המתקשר" יקבל החלטת הפצה רק משום  שהרעיון הוא כל כך מרשים, פרובוקטיבי או משעשע, עד כי הוא חייב לחלק אותו בין ידידיו ומכריו כדי להפגין את מעמדו כמוביל דעת קהל העומד במבחן על פי טיב המידע המופץ על ידו.

התייחסות: השיווק הויראלי מתעצם והולך, אך צריך לקחת בחשבון כי לא תמיד ניתן להעביר באמצעותו את המסר השיווקי המתוכנן. זאת בגלל שהמסרים ההומוריסטיים גוברים לעתים תכופות על המסרים השיווקיים. הצופים/המקליקים יזכרו היטב את הבדיחה, אך לא תמיד יזכרו או יפנימו את שם המוצר, שלא לדבר על המסר השיווקי. הסיבה המרכזית הגורמת ל"מתקשר" להעביר לחבריו את ה"קליפ" הוא הצורך להרשים אותם במוטיב ההומוריסטי ;

לבסוף, להלן כתובת האתר: http://subservientchicken.com/

 powered by: mipotech