התפרסמו דו"חות של מרכזי מחקר מהימנים על פתרונות לשיקום סחוס בברכיים

הדו"חות שנכתבו על ידי חוקרים מאוניברסיטת MIT , ומאוניברסיטת קמברידג' בבריטניה, מתארים כיצד ניתן 'לגדל' מחדש את הסחוס (יולי 2009)

כל מי שהתנסה אי פעם בסחוס קרוע או שחוק בברכיים או באחד הפרקים מכיר את דרך הייסורים, של זריקות, פיזיותרפיה, ולעתים גם ניתוחים מורכבים. כמעט כל מי שעוסק בספורט אינטנסיבי, שהגיע לגיל העמידה, מכיר תופעות כאלה. עתה יתכן שהגיעה בשורה טובה לסובלים מכך. שלושה דו"חות שפורסמו לאחרונה בז'ורנאל Biomedical Materials Research שעל פיהם מתברר כי יתכן שניתן לשקם סוג אחד של סחוס באופן מוחלט. הדו"חות שנכתבו על ידי חוקרים מאוניברסיטת MIT , ומאוניברסיטת קמברידג' בבריטניה, מתארים כיצד ניתן 'לגדל' מחדש את הסחוס בטכניקה המחקה את הממשק בין העצם לסחוס המהווה ציפוי 'טפלוני' של קצה העצם, המאפשר תנועה חלקה של המפרק. כל דו"ח מציג גישה שונה לשיקום הסחוס, כאשר כל צוות טוען כי השיטה המוצגת על ידו פועלת היטב.

פרשנות העורך: במידה שאכן יש תוצאות טובות, הרי ברור שמדובר בפריצת דרך, ובשורה למיליוני איש הסובלים משחיקת סחוס, וכמובן גם למפתחי השיטות, שיוכלו להתעשר מכך. אך יש כאן גם מפסידים, כמו יצרנים של תוספי מזון, העולים בכסף רב, ונמכרים לאותם מיליונים, עם תוצאות חלקיות ביותר, אם בכלל. יש רק לקוות שהטכניקות החדשות אינן מבוססות על שיטת ה 'מדבקות'.

 powered by: mipotech