גורמים רציניים בארה"ב מציעים לשנות את שיטת הלוטו ולהעביר חלק מהכסף לנצרכים

הועלתה הצעה כי כל אחת מהמדינות בארה"ב יפקידו חלק מהכסף המתקבל מרוכשי כרטיסי הלוטו כפנסיה לתושבים משכבות חלשות. (יולי 2009)

שילה בייר, היו"ר של ה FDIC , הרשות הפדראלית האמריקנית המבטחת פקדונות של צרכנים בבנקים, מצאה דרך חדשה לעודד את החיסכון במיוחד אצל בעלי הכנסות נמוכות. מתברר כי בתי אב המשתכרים פחות מ 12,400 דולר בשנה (כ 1,000 דולר בחודש) מוציאים כ 5% מהכנסותיהם על רכישת כרטיסי לוטו. בייר, הנחתה את עובדיה להכין תכנית פיילוט המחברת בין הגרלה נוסח לוטו לבין חיסכון. הקווים העיקריים של התכנית קובעים כי כל צרכן שיפקיד סכומים לחיסכון, ישתתף בהגרלה שבה ניתן יהיה לזכות בסכומי כסף גבוהים. מארק גרוז, מי שהיה מנהל הסיכונים באחת מקרנות ההשקעה בארה"ב, הציע תכנית שלדעתו קולעת יותר. בהתאם להצעתו, ימשיכו רוכשי הלוטו למלא את הטפסים בדלפקים וישתתפו בהגרלות. אך, כל אחת מהמדינות בארה"ב, האחראית לחלוקת הכספים המתקבלים מרוכשי הכרטיסים, יפקידו חלק מההכנסות כפנסיה לשכבות החלשות, שאינם זכאים לפנסיה כלשהי. גרוז, אף רשם פטנט על רעיון זה, וכינה אותו בשם Nu Lots.

פרשנות העורך: רעיונות אלה, שאחת מהן היא של רשות פדראלית שלטונית, מייצגות את אמריקה החדשה של אובמה ברק, שלקח על עצמו לשפר את תנאי חייהם של השכבות החלשות. רעיונות אלה, יכולים להיות גם מיושמים, באופן כזה או אחר בישראל, שכן, כאן, למרות הסיסמאות על מדינת רווחה, מספר האזרחים המוצאים עצמם חלק משכבות המצוקה רק עולה בכל שנה.

 powered by: mipotech