גוגל השיקה בבריטניה שירות של מיפוי ויזואלי של רחובות

בעלי טלפון סלולארי יוכלו להתבונן במסעדה ובמיקום שלה ברחוב, כולל פרופיל העוברים ושבים, כדי לקבל החלטה עם להגיע אליה.(יוני 2009)

חברת גוגל השיקה לפני מספר ימים בבריטניה את השירות השנוי במחלוקת של 'מיפוי ויזואלי של רחובות' המאפשר לבעלי טלפון סלולארי ואינטרנטי לצפות ברחובות בזווית מושלמת של 360 מעלות, ולמצוא את דרכם לחנות או פאב ספציפי. גוגל אספה במשך כשנה ויז'ואל'ס של הרחובות ממכוניות שהותאמו לכך במיוחד, שנסעו באיטיות לאורך של כ 40,000 קילומטר רחובות. אך תהליך הצילום שהסתיים לפני כשנה, לפני המיתון הקשה שפקד את בריטניה, מציג את הרחובות באותן ערים, בהמחשה מעוררת התפעלות, שרק עובדה אחת פוגמת בה – חלק גדול מהחנויות נסגרו בגלל המיתון. הביקורת על פרוייקט הצילום, שנערך גם במקומות שונים בארה"ב, עורר התנגדות חריפה של ארגונים שונים, בגלל שנראו בו בני אדם שצולמו, כשהתמונות שלהם הוצגו באינטרנט בלי לבקש את רשותם. גבר ואישה שצולמו במסגרת הפרוייקט כבר הגישו תיבעה לבית המשפט, על חדירה לרשות הפרט, אך בית המשפט קבע כי הצילומים הם לגיטימיים. אך גוגל אינה לוקחת סיכונים, ועתה פניהם של המצולמים עורפלו במכוון כדי למנוע זיהוי שלהם. מלבד ארה"ב ובריטניה, הושק השירות גם ביפאן, אוסטרליה, ניו זילנד, צרפת, איטליה וספרד.

פרשנות העורך: היתרון העיקרי הוא ביכולת לזהות חנויות ועסקים בעיר זרה, או בעיר גדולה, לפני שמחליטים להגיע לשם עם הרכב. בניגוד ל GPS ומפות אינטרנטיות אחרות, המסוגלות להציג מסלול נסיעה ליעד על פי כתובת מסויימת, הרי שהשירות החדש, מאפשר לקבל החלטה, אם לבקר ברחוב מסויים, על פי המראה שלו, מגוון החנויות, מסעדות, גינות וכיכרות. כך, יכול תייר, בנוחות של חדר המלון, לערוך סיור מוקדם, כהכנה לסיור בפועל. אך לשירות זה יש גם ערך מוסף אפשרי נוסף – פרסומות של עסקים שיוצגו על גבי המסך, ואשר ניתן יהיה להקליק עליהם ולהתרשם מהרחוב שהם ממוקמים בו, כולל, החזית וחלון הראווה. סביר להניח, כי שירות זה יהיה מרכז רווח נוסף של גוגל.

 powered by: mipotech