מנסים לשכנע סטודנטים לצרוך חטיפים בריאים במכונות אוטומאטיות

מחקר מקיף שנערך בשנת 2005 מראים כי שני שליש מהמבוגרים בארה"ב סובלים מהשמנת יתר. בישראל מצויים בחלק מבתי הספר היסודיים מכונות אוטומאטיות למשקאות קלים, המכילים סירופ תירס החשוד כגורם לסוכרת אצל ילדים. (אפריל 2009)

סטודנטים באוניברסיטה של איידהו שבארה"ב נתבקשו לאחרונה למלא שאלון, המיועד לברר אם היו מעוניינים שבמכונות האוטומטיות יהיו חטיפי בריאות במקום מזון הזבל המוצג בהן כיום. הסטודנטים קיבלו ללא תשלום, חטיפים שונים בעלי ערכים תזונתיים המוגדרים כבריאים, כדי לבדוק אם אפשר יהיה לשנות את תמהיל החטיפים במכונות. היוזמה לסקר, היא חלק ממהלך כולל של הממשל האמריקני, המיועד להילחם במגיפת ההשמנה הפוקדת את ארה"ב ומדינות רבות בעולם המערבי. נתונים שפורסמו במגאזין היוקרתי 'ניו אינגלנד ז'ורנאל' המבוססים על מחקר מקיף שנערך בשנת 2005 מראים כי שני שליש מהמבוגרים בארה"ב סובלים מהשמנת יתר. "מכונות חטיפים אוטומאטיות פופולאריות במיוחד בשל נוחות השימוש והאפשרות לקבל סיפוק מיידי ללא עמידה בתור" אומר מייקל בנאר, הממונה על פרויקט הסקר. הוא אמר כי חטיף המוגדר כ 'בריא' צריך שיהיו בו פחות מ 250 קלוריות, וכמות שומן פחותה מ 35%, ואפס אחוז שומן טראנס. זאת כאשר רק 10 אחוז ממשקל החטיף יכול להכיל שומן רווי. כמות הסודיום (מלח) שבחטיף צריכה להיות פחותה מ 360 קלוריות

פרשנות העורך: בישראל הבעיה חמורה יותר, מאחר שבחלק מבתי הספר היסודיים מצויים מכונות אוטומאטיות למשקאות קלים, המכילים סירופ תירס, הידוע כגורם להתמכרות לסוכר. כאשר בכל פחית משקה מוגז יש 10 כפיות סוכר. ילדים בגיל הרך, המקבלים כיום דמי כיס, צורכים לעיתים 2-3 פחיות ביום לימודים. משרד החינוך מתעלם מתופעה בעייתית זו, וגורם במודע או שלא במודע, למגמת ההשמנה של ילדים. כידוע, השמנה בגיל הרך, עלולה לגרום למחלת הסוכרת, ולהשפיע על עתידו הפיסי והנפשי של הילד לכל שנות חייו.

 

 powered by: mipotech