האסטרטגיה הביטחונית של ארה"ב תתמקד במלחמות נגד טרור וגרילה

חיל האוויר האמריקני הפחית את ההזמנה הכוללת של מטוסים שמחירם הוא 354 מיליון דולר למטוס מ 381 מטוסים ל 243 מטוסים (אפריל 2009)

המשטר החדש של ברק אובמה מקצץ משמעותית את תקציב הביטחון של ארה"ב. בין הפרויקטים שנפגעים גם ה F-22 המטוס היוקרתי העתידי של חילות האוויר האמריקני האמריקני המייצג עלות של 11 מיליארד דולר, שכן מחיר כל מטוס הוא 354 מיליון דולר. הבעיה שהחלטה זו מייצגת היא כי ייצור המטוס המתבצע ב 44 מדינות, עלול לפגוע קשות בכלכלתן של המדינות ובעלייה באבטלה. בידיעה שפורסמה שלשום הודיעו נציגי חיל האוויר האמריקני כי הם תומכים בתכניתו של שר ההגנה רוברט גייטס, לצמצם את ההשקעות בפרויקט זה, מאחר שאין להם יכולת להזמין 60 מטוסים נוספים שמחירם הוא 13 מיליארד דולר. כבר בקיץ שעבר הפחית חיל האוויר האמריקני את ההזמנה הכוללת של מטוסים יקרים אלה מ 381 מטוסים ל 243 מטוסים, כאשר כיום נמצאים כבר בפעילות 183 מטוסים. פרויקטים אחרים כמו רכב ייחודי בעל כוח הרס רב המייצג יכולות ירי מגוונות, מופסקים לחלוטין. במקביל מנסה משרד הביטחון האמריקני לצמצם עד למינימום את הפגיעה בספקים המסורתיים שלו, כמו בואינג, לוקהיד, וג'נרל דיינמיקס, כדי לא להחריף את האבטלה בארה"ב. מהלכים אלה מבוססים גם על שיקולים מקצועיים כמו צפי לקונפליקטים לא שגרתיים שבהם יהיו מעורבים כוחות קטנים יותר, בעוד שמלחמות בקנה מידה גדול נגד אויבים בעלי צבאות גדולים אינן חזויות לטווח הנראה לעין.

פרשנות העורך: ארה"ב עוסקת עתה בחיסול פרות קדושות בתחומים רבים, מתוך הכרה שהמשבר הכלכלי הכבד שהפך למשבר גלובאלי, נוצר לא רק בגלל משכנתאות הסאב פריים, אלא גם בשל בזבוזים משוועים בתחומי ממשל רבים, שאחד הבולטים שבהם הוא מערכת הביטחון. הקונספט החדש, של תחזיות לוחמה כנגד ארגוני טרור וגרילה, יותר מאשר אפשרות של מערכות כבדות נוסח מלחמת העולם השנייה, יגרום לשינוי תפישה בארצות רבות, יתכן שגם בישראל. להחלטה על צמצום השקעות, תהיה השפעה גם על ספקים ישראלים.powered by: mipotech