הוצגה מערכת מכ"ם חדשנית המזהירה מטוסים מפני להקות ציפורים

המערכת מתריעה בזמן אמיתי על ציפורים עד לגובה של 5 קילומטר, ועד למרחק של 6.5 קילומטר. המערכת יכולה להעמיד הטייסים, הנחיות לשינוי נתיב טיסה, כמו גם להפסיק המראות ונחיתות במצבים קיצוניים (אפריל 2009)

מערכת מכ"ם חדשה, Merlin Radar, סורקת את השמים ומציגה בפני טייסים מבט כולל תלת ממדי, של להקות ציפורים, במיקום המדויק שלהם. מערכת המכ"ם מודדת ומעריכה את רמת הסיכון למטוס בכך שהיא מעבדת את הנתונים על מספר קבוצות הציפורים, כולל מספר הציפורים בכל קבוצה, וכן גם ציפורים בודדות, ואת המרחק היחסי שלהם מנתיב הטיסה המתוכנן, כולל המראות ונחיתות. המערכת יכולה להעמיד לרשות מערכות הבקרה המלצה להפסיק את הטיסות באזור, כולל השבתת נחיתות והמראות. המערכת מתריעה בזמן אמיתי על ציפורים עד לגובה של 5 קילומטר, ועד למרחק של 6.5 קילומטר, גם בתנאי ראות קשים כמו בלילה. אחד החסרונות של המערכת, הוא שהיא מזהה גשם, כלהקות ציפורים, ועל כן תפקודה אינו מושלם בעת שמתרחשות סופות גשם.

פרשנות העורך: בתקופות של נדידת ציפורים, ובמקומות המועדים לכך, כמו בישראל המשמשת תחנת מעבר לציפורים, באביב ובקיץ, עוברות מאות אלפי ואף מיליוני ציפורים, המגבירים את הסיכונים למטוסים בעיקר בעת ההמראה וההנמכה לקראת נחיתה. מערכת זו, יכולה לצמצם משמעותית את האפשרות של מטוס להיפגע מלהקת ציפורים, מה שיכול במקרים קיצוניים להביא גם להתרסקותו. במקביל, מנסים גם שיטות אחרות, כמו ירי מתותחים מיוחדים המפחיד את הציפורים, וכן גם, כיסוי איזור שדות התעופה בעשב גבוה, המסתיר מעיני הציפורים את האפשרות לזהות מזון, ועל כן הן נמנעות מחדירה לאזור שדה התעופהpowered by: mipotech