נסיעת מבחן: מכונית הננו ההודית

סביר להניח כי הננו מייצג מגמה חדשה בתחום הרכב, הפונה לקהלי יעד חדשים, גם בעולם המערבי, שקודם לכן, אף יצרן רכב לא ראה אותם ממטר (אפריל 2009)

מכונית הננו ההודית אינה יורדת מהכותרות. האקונומיסט מפרסם השבוע תיאור של נסיעת מבחן במכונית הזעירה ביותר בעולם, שמחירה 2,000-2,500 דולר, ואשר בתוך שנתיים ינועו בכבישי הודו 300,000 מכוניות כאלה. כותב המאמר מספר על מכונית קטנה מבחוץ אך מרווחת מבפנים, זאת מאחר שיו"ר הקונצרן ראטאן טאטא, מתנשא לגובה של 1.85 מטר, ראה בפיתוח המכונית פרויקט מחמד ודאג שהיא תתאים גם לצרכנים הגבוהים שבמדינות המערב, וכפי שדווח 95% מהאמריקנים יוכלו לנהוג במכונית הננו בנוחות מרבית למרות הגודל הזערורי שלה. הננו מאיצה ממהירות אפס ל 100 קמ"ש ב 30 שניות, שזהו משך זמן שלא ממש יכול לגרום להתרגשות, אך הנהיגה בה מהנה ביותר, וצריכת הדלק, ממש משובבת נפש – למעלה מ 20 קילומטר לליטר. לננו מנוע אחורי, מה שהותיר לנוסעיה מרחב גדול יותר ב 21% ממכונית ה MARUTI 800 שהייתה עד להשקתה של הננו המכונית הזולה ביותר בעולם. פנים המכונית עשוי מפלסטיק, שנבחר על פי רמת העמידות שלו בתלאות הזמן, ולמנוע סאונד של מקצרת דשא. כותב המאמר האיץ את המכונית למהירות של 105 קמ"ש, והמכונית נשארה יציבה ללא כל זעזועים. חברת טאטא, רשמה מעל לשלושים פטנטים הקשורים במכונית, שרובם ככולם אינם נראים לעיניו של המשתמש, כמו המיקום של הסוללה, שלא נמצא מקום ליד המנוע, כאשר המיקום הטבעי שלו, היה אמור להיות בתא המטען הקדמי ליד הגלגל הרזרבי. אך מיקום כזה היה מייקר את המכונית בשל הצורך להעביר את החשמל בכבל נחושת ארוך. לבסוף נמצא הפיתרון והסוללה מוקמה מתחת למושב של הנהג.

פרשנות העורך: שם המשחק הוא חדשנות ועוד פעם חדשנות הבאה לידי ביטוי הן בפתרונות הטכנולוגיים המקוריים, והן בהנדסת אנוש, שמפתחיה ראו במשתמש הסופי, אדם בשר דם, שיש להעניק לו את מירב הנוחות במחיר נמוך ללא תקדים. סביר להניח כי הננו מייצג מגמה חדשה בתחום הרכב, הפונה לקהלי יעד חדשים, שקודם לכן, אף יצרן רכב לא ראה אותם ממטר.powered by: mipotech