אל ריס: המשבר בחברות התעופה האמריקניות - בגלל עיסוק בתחומים רבים


אל ריס: המשבר בחברות התעופה האמריקניות - בגלל עיסוק בתחומים רבים

 

אל ריס, הגורו של המיתוג, טוען במאמר שפירסם ב AdAge כי המשבר הקשה העובר על חברות התעופה המובילות בארה"ב נובע מכך שהן לא התמקדו רק בתחום אחד, והן פועלות בכל התחומים האפשריים. חמש חברות התעופה המובילות בארה"ב (דלתא, יונייטד, אמריקן, קונטיננטל ו-Northwest) ייצרו בעשר השנים האחרונות הכנסות בהיקף של 657 מיליארד דולר והפסידו במצטבר 646 מיליארד דולר. לדעתו על חברות התעופה לנטוש את תחום המטענים ולהתמקד רק בהטסת נוסעים והמטען הנלווה שלהם, שכן הן לא קראו את השינויים שחלו בתחום הטסת מטענים בעשור האחרון. הוא מציג נתונים לפיהם ההכנסות של חברת אמריקן בשנה האחרונה בתחום המטענים היוו רק 3% מהיקף הפעילות שלה והגיעו ל- 558 מיליון דולר, בעוד שהכנסות Fedex מהטסת מטענים הגיעו לכ- 25 מיליארד דולר והותירו רווח של 838 מיליון דולר.

 

חמש החברות המובילות ייצרו בעשר השנים האחרונות הכנסות בהיקף של 657 מיליארד דולר והפסידו במצטבר 646 מיליארד דולר

 

עוד טוען אל ריס במאמר, כי חברות התעופה רוקדות על כל החתונות האפשריות גם בתחומים אחרים – כשהן מציעות יעדים לאנשי עסקים וגם יעדי נופש, גם מחלקת תיירות, גם עסקים וגם מחלקה ראשונה, גם טיסות מקומיות וגם טיסות בינלאומיות. אל ריס מביא לדוגמא את חברת Southwest שקיבלה החלטה אסטרטגית לפעול רק בתחום אחד – כל יעדיה הם לאנשי עסקים: אין יעדי נופש, אין תחום מטענים, אין ארוחות בטיסות, אין הטסת חיות מחמד, אין טיסות בינלאומיות. ואכן, חברת Southwest היא רווחית – בעשר השנים האחרונות הסתכמו הכנסותיה ב- 44.3 מיליארד דולר, והרווח הנקי הגיע ל- 3.6 מיליארד דולר (8.1%).

התייחסות: המאמר מציג גישה מעניינת, אך לא ממש שלמה. מקובל היום בתעשייה לייחס את ההצלחה של Southwest לגורמים נוספים, כמו: כל המטוסים הם מדגם אחד, מה שמוזיל את הוצאות התחזוקה; כל הטיסות הן מנקודה לנקודה ולא בשיטת ה- HUB של החברות האחרות, אשר מספר פעמים ביום מרכזות את הטיסות בנמל בית אחד, ומוציאות אותן ליעדיהן בשיטת ה- PUSH, מה שגורם לא אחת לאיחורים ולתקלות.

 powered by: mipotech