משבר בענף הצעצועים, אך הקטגוריה של משחקי לוח פורחת


המשבר הפוקד את ענף הצעצועים מיוחס במידה רבה לכך שטווח הגילים של ילדים המוצאים עניין בצעצועים צומצם באופן משמעותי. בשנה שעברה ירדה מכירת הצעצועים בארה"ב ב- 2.9% בשוק שהיקפו 20.3 מיליארד דולר. סיבות נוספות לכך:♣ עלייה במחירי הצעצועים, שהיא תוצאה של עליית מחירי הנפט המהווה את חומר הגלם לייצור רוב הצעצועים העשויים פלסטיק. ♣ הבעיות הקשות באספקת חשמל באזור דרום סין, שהוא מרכז הייצור העולמי של יצרני הצעצועים, ומשם הם נשלחים לכל רחבי העולם. המפתיע הוא כי גם מכירה של משחקי וידיאו, שהיקפה כ- 10 מיליארד דולר, ירדה בשיעור דומה.

 

הגורם העיקרי למשבר הוא  השינויים שחלו בקהלי היעד. גורם נוסף - עלייה במחירי הצעצועים כתוצאה מעליית מחיר הנפט והפסקות החשמל בדרום סין

 

 רשת Toys R Us, הנמצאת בפשיטת רגל (צ'פטר 11), החלה בקיץ שעבר להיפטר ממלאי של צעצועים בערך של 150 מיליון דולר בכך שהורידה את המחירים ב- 50%. רשת אחרת, KB Toys, הנמצאת אף היא בסטטוס של פשיטת רגל, הציעה אף היא את המלאי שלה בהנחות מפליגות. תופעות אלה הביאו את העוסקים בענף הצעצועים להגדיר מחדש מהו בעצם צעצוע - במיוחד לאור העובדה כי הרשתות המתמחות מציעות "צעצועים" כמו תכשיטים, בנדנות ומחרוזות, השייכים יותר לקטגוריה של מתנות, וזאת כדי למשוך את הילדות בנות השמונה והעשר שהפכו למעשה לנערות ושאינן מחפשות עוד בובות בארבי ובראטס ובתי בובות הכוללים חדרי אמבטיה ומטבח על כל האביזרים הנלווים להם. אולם מתברר כי הקטגוריה של משחקי לוח (מונופול ואחרים) נמצאת בגידול משמעותי, בעיקר אלה עם הזיקה המשפחתית. המשחקים הבולטים הם המונופול הוותיק ומשחקי טריוויה לסוגיהם. "הילדים גדלים מהר וההורים מסרבים להתבגר," מסביר מנהל בכיר בחברת הצעצועים "הסברו" את הפופולאריות של משחקי הלוח.

התייחסות: בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים מפליגים בחלוקה המסורתית של קהלי היעד. ה- Tweens הם קהל יעד שנוצר עקב יכולת הקנייה שלו באינטרנט והחשיפה המאסיבית למידע מעשיר ואף מזיק, המאיצה את תהליך ההתבגרות של גילאי  10-6 ויוצרת קשר טוב יותר עם הוריהם - אשר השנים הרבות של רווקותם שמרו על יכולתם לתקשר עם הילדים. שינויים אלה בקהלי היעד מחייבים את יצרני הצעצועים והמשחקים להיות ערים לביקושים המשתנים ולהשקיע יותר במחקר ובפיתוח.

 powered by: mipotech