בלוגים - עכברים מול אנשים/ד"ר איריס קלקא

חוקרים: בני אדם נוהגים כעכברים

עכברים מול אנשים

 

חוקרים: בני אדם נוהגים כעכברים

 

מאת: ד"ר איריס קלקא

 

לא כל כך נעים, איך להגיד, להשוות אנשים בשר ודם לעכברים. לעיתים זה מתבקש, להצביע על הצומת שבו נמתחים קווי דמיון בינינו לבין יצורים מעולם החי. לבני אדם יש תכונה נאה מאד, של יכולת למידה, אך לא רק לבני אדם יש תכונה זו. אילוף היא צורה של למידה, של מתן חיזוקים לבעל חיים על התנהגות 'טובה', כאשר במקביל אין חיזוק על התנהגות אחרת. בעל חיים מסגל לעצמו את התנהגות שזיכתה בצ'ופרוכך גם בני אדם.

מחקר בסינגפור מגלה לנו כי צרכנים משתמשים יותר בכרטיס אשראי שנותן להם הטבות, בהשוואה לכרטיס אחר. הטבות הן פיתיון לצרכן ממש כמו שמזון הוא פיתיון לעכבר. עד כאן אין שום חדש. אפשר גם להרים גבה ולשאול, 'נו באמת, מדוע שלא נשתמש בכרטיס אשראי שנותן הטבות'. יש ויש הגיון בהתנהגות כזו, מה שאומר כי גם עכברים נוהגים בהגיון. שניהם נוהגים לפי התניה שרווח בצידה. אלא שהדמיון איננו מסתיים כאן, אלא מתחיל אי שם בשנות השלושים כאשר חוקרים גילו משהו מעניין על עכברים ומבוכים. הם גילו כי עכברים רצים במהירות גבוהה יותר ככל שהם מתקרבים למנת המזון שלהם. דפוס התנהגות זה הוביל לתובנה לפיה הנטייה להשיג את המטרה מתחזקת ככל שהמטרה קרובה יותר. או, ככל שאתה קרוב יותר למטרה, כך תתאמץ יותר כדי להשיג אותה.

לפני מספר שנים גילו חוקרים מאוניברסיטת קולומביה כי, ניחשתם, בני אדם נוהגים כעכברים. כאשר נתנו ליושבי בית קפה כרטיס ניקוב למשקאות קפה, מסוג זה שיש לרשתות שונות, תדירות שתיית הקפה עלתה ככל שהתקרבו למלא את כרטיס הניקוב, המצב בו מקבלים קפה חינם. ולא רק זאת, משתמשי אינטרנט המתבקשים לתת ציון לשירים, בתמורה להורדת שיר, נוטים לתת ציונים לשירים רבים יותר בכל ביקור שלהםעל מנת להתקרב לשיר המיוחל בחינם. הם גם מתמידים יותר ככל שהם מתקרבים אליו. המעניין בכל זה הוא אלמנט האשליה שבונים על גבי המנגנון הזה. ומסתבר, כי כאשר נותנים לבאי בית הקפה כרטיס ניקוב עם 12 חורים, כאשר 2 מהם כבר מנוקבים כ'בונוס', ממהרים בעלי הכרטיס להשלים את מכסת הניקובים מהר יותר, בהשוואה לאלה שקיבלו כרטיס של 10 ניקובים. השמיים הם הגבול כאשר באים ליישם עיקרון כזה. ואכן, חברות תעופה לא פעם משווקות תכניות בונוס כאשר לתוך התכנית מובנים מיילים כ'בונוס' על מנת להמריץ את הטסים להגיע מהר יותר אל היעד. מה שנקרא, לקרוא וליישם.

כל הזכויות שמורות לדר. איריס קלקא  ©

 

powered by: mipotech